"Já pokládám za naprosto nezbytné, v situaci, kdy tady identifikujeme rozpor mezi rozhodnutím Nejvyššího soudu a mezi starším nálezem Ústavního soudu, tak je zřejmé, že musíme využít všechny cesty k tomu, abychom požádali Ústavní soud, ať tuto záležitost jednoznačně vyloží," uvedl Sobotka. ÚS podle něj řekl, že by se platy soudců neměly vyplácet zpětně.
Zpětná vyplácení platů soudců a žalobců by stát zatížilo pěti miliardami korun
Právě nedávné rozhodnutí Nejvyššího soudu, podle něhož Ministerstvo práce a sociálních věcí nepoužívá při stanovování platů soudců a ústavních činitelů správný statistický údaj, přitom zřejmě cestu ke zpětnému vyplácení platů soudců a státních zástupců otevřelo. Podle Sobotky by to státní rozpočet mohlo zatížit až pěti miliardami korun. Vláda by v takovém případě hledala úspory v provozu státu a snažila by se dodržet parametry státního rozpočtu, uvedl ministerský předseda.
Vláda zatím přišla na jediný způsob, jak se zpětnému vyplácení vyhnout
Kvůli možným rozpočtovým výdajům se kabinet snaží najít způsob, jak se zpětnému vyplácení vyhnout. Zatím identifikoval jediný - ústavní stížnost by mohl podat předseda Okresního soudu Brno-venkov, odkud vyšel pilotní případ týkající se platů. Jirsa ve středu ČTK řekl, že ještě neví, zda tak učiní. Právu dnes řekl, že stát věděl, že jedná protiústavně a rozhodnutí ÚS o platech soudců nerespektoval a nyní se u něj chce domáhat svých práv.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vam, čtk