Prezident Zeman a kardinál Duka se sejdou. Kvůli restitucím

4. 3. 2016 6:00

Prezident Miloš Zeman a pražský arcibiskup Dominik Duka dnes na Pražském hradě podepíší dohodu, podle níž přejdou dvě nemovitosti v areálu Hradu na katolickou církev. Jiřský klášter a Nové probošství církev dostane na základě žádosti podané v rámci majetkového vyrovnání státu s církvemi. Zprávu přinesla ČTK.

Prezident Zeman a kardinál Duka se sejdou. Kvůli restitucím
Foto: Archiv MW
Popisek: Prezident Miloš Zeman, ředitel hospicu sv. Anežky České Miroslav Wajsar, Dominik kardinál Duka, Červený Kostelec 16. 7. 2013

Jednání o majetkovém vyrovnání s katolickou církví se na Hradě vedla několik let. Církev původně usilovala o více nemovitostí na Hradě. Loni v létě spolu obě strany uzavřely memorandum o příští dohodě, podle níž dostane Náboženská matice klášter sv. Jiří a Metropolitní kapitula u sv. Víta vedlejší budovu Nového probošství.

Matice žádala také vydání baziliky sv. Jiří, jednoho z nejstarších českých kostelů a pohřebiště Přemyslovců. Metropolitní kapitula podala žádosti i o vydání několika domů ve Vikářské ulici, jedné nemovitosti ve Zlaté uličce a také o některé movité památky. Jednání dospěla k tomu, že církev se získáním dvou zmíněných nemovitostí svých dalších nároků vzdá.

Spolu se zveřejněním memoranda o budoucí dohodě se loni Metropolitní kapitula i Náboženská matice zavázaly, že do pěti let od nabytí vlastnického práva získané objekty na vlastní náklady zrekonstruují. Slíbily to nad rámec zákona o majetkovém vyrovnání státu s církvemi, který žádnou takovou podmínku nestanovuje.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vrátí se Ukrajina na první stránky novin? Válka oligarchů se prý přiostřuje, Porošenkovi teče do bot

8:56 Vrátí se Ukrajina na první stránky novin? Válka oligarchů se prý přiostřuje, Porošenkovi teče do bot

Na Ukrajině opět přituhuje. Poté, co mezinárodní finanční instituce odmítly poslat Kyjevu další přís…