Prezident Zeman doporučil poslancům schválit zákon o celostátním referendu

11. 3. 2016 11:27

Prezident Miloš Zeman ve svém dnešním projevu v Poslanecké sněmovně doporučil poslancům schválit zákon o celostátním referendu. K předpisu má tři připomínky, jde ale o dílčí připomínky a drobnosti, které spíš vyžadují zpřesnění než zásadní změnu, uvedl. Zeman navštívil Sněmovnu při příležitosti prvního čtení zákona, za poslanci přišel pošesté ve funkci.

Prezident Zeman doporučil poslancům schválit zákon o celostátním referendu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Miloš Zeman

Normu o celostátním referendu, kterou poslala vláda do Parlamentu loni v červenci, musí jako ústavní zákon podpořit třípětinová většina poslanců i senátorů. Kabinet tak pro zákon musí hledat podporu v obou parlamentních komorách i mezi opozičními poslanci. Zeman uvedl, že si zákon důkladně prostudoval a má k němu první tři připomínky. Poslancům doporučil normu přijmout.

Zemanovi vadí, že vláda může s referendem nesouhlasit

Prezident napřed kritizoval to, že vláda může s navrhovaným referendem nesouhlasit a obrátit se kvůli tomu k Ústavnímu soudu. Totéž právo ale předloha dává i petentům. Návrh vlády přitom dorazí Ústavnímu soudu dřív než návrh lidí, kteří chtějí referendum vyvolat. „Soudci se dostávají do schizofrenní situace,“ uvedl Zeman.

O návrhu petentů by hlasovali těžko jinak než o návrhu vlády. Zeman nastínil dvě možnosti. Podle jedné by Ústavní soud nerozhodoval o těchto stížnostech v plénu, ale v senátech, které by byly personálně odlišné. Druhou možností je, aby soud projednával oba návrhy v plénu současně. „Toto je třeba zpřesnit,“ míní prezident.

Předkladateli asi ujelo pero

Prezident poukázal taky na to, že předmětem referenda by nemohl být právní předpis. Podle Zemana lze toto ustanovení snadno obejít, je podle něho nesmyslné. K čemu jinému, má-li referendum postihnout klíčové otázky, by se měli občané vyjadřovat, tázal se Zeman.

Předkladateli zákona podle něho asi „ujelo pero“, když ověřování podpisů pod peticí za referendum se má dít stejným způsobem jako při volbě prezidenta. Zeman připomněl problémy, které s tím mělo Ministerstvo vnitra, když původně podíl chyb ze dvou vzorků sčítalo a neudělalo z nich průměr. „Pevně doufám, že toto bude opraveno, je to absolutní nesmysl,“ řekl.

Zeman uvedl, že zastupitelskou a přímou demokracii pokládá za něco, co se vzájemně doplňuje a posiluje. „Vůbec se nedomnívám, že by přímá demokracie byla nižší formou vůle projevu občanů, než je zastupitelská demokracie,“ zdůraznil Zeman. Debatu o zavedení celostátního referenda, které má i kritiky, přirovnal k diskusím o zavedení všeobecného volebního práva před sto lety. Zaznívají podle prezidenta stejné argumenty, že lidé nejsou schopni rozhodovat a že hrozí vláda lůzy.

Celostátní referendum předpokládá Ústava ČR. Všelidové hlasování se zatím konalo jen jedno. O vstupu Česka do Evropské unie občané ČR rozhodovali na základě zvláštní normy. Všeobecné podmínky zákon vymezuje zatím jen pro obecní referenda.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

 Vzhůru do hospod, na fotbal a na vesnické tancovačky! Zimola sepsal nový program ČSSD

18:51 Vzhůru do hospod, na fotbal a na vesnické tancovačky! Zimola sepsal nový program ČSSD

Vzhůru do hospod, na fotbal a na vesnické tancovačky! Exhejtman Jihočeského kraje Jiří Zimola sepsal…