Prezident Zeman před stovkami lidí: Fackujte ty politiky! Norové kradou české děti. U korunovačních klenotů to nebyla viróza...

07.12.2015 20:25

REPORTÁŽ Užitečný idiot se vrací z Číny, Norové kradou české děti, jak na srážku s blbcem v politice, i to se probíralo během dnešního setkání prezidenta Zemana s občany na Děčínsku, kde zahrál na city patriotismu. Přítomné mimoto rozesmál vtipy o opilém Churchillovi, ale také okomentoval aktuální kauzu rudého europoslance Ransdorfa.

Prezident Zeman před stovkami lidí: Fackujte ty politiky! Norové kradou české děti. U korunovačních klenotů to nebyla viróza...
Foto: Hanka Brožková (KPR)
Popisek: Miloš Zeman v Benešově nad Ploučnicí

V pětiminutovém prologu se Miloš Zemana v Benešově nad Ploučnicí pokusil přítomným vysvětlit fungování prezidentského úřadu a zásady, které jako hlava státu dodržuje. „Ta základní zásada je velmi prostá: Hájit za každých okolností zájmy České republiky. Věřte mi, že by bylo mnohem snazší, kdybych místo toho seděl na Hradě nebo v Lánském zámku, občas podepsal nějaké to lejstro, přijal nějakého nového velvyslance, chválil vládu, ať je jakákoliv. Byl by to život pohodlný, ale vzniká otázka, k čemu potřebujeme takového prezidenta,“ zmínil a dodal, že on chce bojovat za to, aby v této republice byl ekonomický růst, klesala nezaměstnanost a vznikala nová pracovní místa.

„Tomu se říká ekonomická diplomacie. Místo dlouhých řečí vám dám jeden příklad: Jel jsem dvakrát do Číny a byl jsem velmi rád, že se podařilo rozvinout spolupráci s největší ekonomikou světa. V Hospodářských novinách jsem si pak přečetl: Užitečný idiot se vrací z Číny. No, a co se nestalo poté? Britská královna se ve zlatém kočáře projela v Londýně s čínským prezidentem. Doufám, že čeští novináři nebudou mít takovou drzost, aby říkali britské královně rovněž užitečný idiot.“


Benešov nad Ploučnicí - účast asi 500 lidí

Od krádeže českých dětí k uprchlickým kvótám

Diplomacii by podle něj hlava státu neměla projevit jen tehdy, když jde o investice a export. „Ale například i tehdy, když máme pocit, že nám Norové kradou české děti, je na místě mít odvahu se ozvat, i když je to nepříjemná diplomatická aféra. Nebo když nám ukrajinští Češi umírají v občanské válce, máme usilovat o jejich repatriaci. A takových příkladů bych mohl uvést víc než dost,“ podotkl.

Vše mělo být nejpíše oslím můstkem k tématu uprchlíků, kterým následně navázal. „Poslední příklad by se mohl týkat takzvaných imigračních kvót,“ pokračoval totiž dále. Stát je podle něj suverénní jen tehdy, pokud si může sám rozhodnout, koho přijme a koho ne na své území. „Když za sebe nechá rozhodovat jiné, tuto suverenitu ztrácí,“ řekl a vysloužil si tím nebývalý potlesk obecenstva. Neodpustil si ještě jedno varování: „Nikdo, ať je to politik či někdo jiný, by se neměl hrbit.“

A zase ten alkohol... a srážka s blbcem

První diskutující prohodil s prezidentem bonmot na téma filmu Pelíšky a 60procentní slivovice od doktora Vacenovského z Dolan. Miloš Zeman si na to konto vzpomněl, co Pelíšky připomněly jemu: „Jednou jsem se vracel domů a když jsem vcházel, zaslechl jsem: ‚To je pohoda, když není táta doma‘. Rozzuřený jsem vlítl do pokoje, tam moje žena, moje dcera a v televizi – Pelíšky. Takže to je věta, kterou si z tohoto filmu velmi dobře pamatuji.“ Benešovák z publika poté dopověděl, že ze sběru z roku 2010 má slivovici 74procentní. „Já jednou pil 80procentní rum a to jsem musel pít doslova po kapkách, takže i vaši slivovici budu pít po kapkách a o to déle mi vydrží,“ reagoval prezident.

Další občan, představil se jako Mareš, se zajímal o to, jak Miloš Zeman bojuje s lidskou hloupostí, když je známo, že „nejhorší srážka v životě je srážka s blbcem“ a když hloupost se projevuje ve všech politických spektrech, i v té nejvyšší politice. „Já jsem jednou napsal knihu, které jsem dal motto: Politika je především bojem proti blbosti, a to včetně blbosti vlastní. Takže tím musíte začít – nemyslet si, že jste neomylný a že vždy máte pravdu, že někdy neplácnete něco, co není založeno na faktech. To se stává každému člověku, ale rozdíl je v tom, jestli si to uvědomíte nebo ne,“ reagoval na to Miloš Zeman.

Čeští novináři přemýšlejí za vás aneb Vymývání mozků

Hloupí politici podle něj – navzdory Masarykově citátu, že demokracie je především diskuse – nechtějí slyšet argumenty a mimoto vlastní argumenty nechají vysvělit někoho jiného, a to české novináře. „Čeští novináři jsou lidé, kteří vám říkají: Vy nemusíte přemýšlet; my přemýšlíme za vás. A to je důvod, proč jsem zásadním kritikem většiny českých novinářů. Vymývání mozků je to nejhorší, co se nám může stát. S lidskou hloupostí můžeme bojovat tak, že na ni budeme upozorňovat a říkat, že ten, kdo vymývá mozek druhým, má sám vymytý mozek,“ uzavřel téma hlouposti.

Přisvojil jsem si neoprávněně monarchistické právo

Třetího tázajícího zajímalo, zda ve své funkci udělal nějaké rozhodnutí, které by dnes přehodnotil. Na nic takového si vzácný host nevzpomněl, proto prozradil jedno špatné rozhodnutí ze své doby premiérování: „Velmi špatně jsem vybral svého nástupce. A chyba nespočívala ani tak v samotném výběru, ale v tom, že jsem si neoprávněně přisvojil jakési monarchistické právo, že člověk má říci, kdo bude jeho nástupcem.“ To označil za svou největší chybu v politice, které lituje.

Výzva k fackování politiků

Úsměv u návštěvníků vykouzlila mladá dívenka, která se zeptala, zda ho ještě prezidentování baví a na jaké nové názory myslí. „Občas baví a občas nebaví. Když se něco povede, tak se zaraduji. Když se nepovede, tak se naštvu. A nové podněty? Dostávám je od lidí, s nimiž se potkávám – nikdy jsem nepoužil termín ‚obyčejní lidé‘, protože je to urážka těchto lidí. Já používám termín „normální lidé‘,“ reagoval a dodal: „Pokud vám v předvolební kampani bude nějaký politik říkat ‚Já podporuji obyčejné lidi‘, dejte mu pár facek.“

V reakci na další připomínku, na téma lidských práv v Číně, vyjmenoval lidská práva, která je nutné vyzdvihovat: „Právo na život. Právo na práci. Právo na to mít střechu nad hlavou nebo také právo nemít hlad.Tohle všechno jsou opravdu ta nejdůležitější lidská práva.“

Kauza Ransdorf pohledem prezidenta

Došlo i na aktuální kauzu europoslance Miloslava Ransdorfa. „Nemám podrobnosti k této kauze. Odmítám brát vážně novinářské spekulace, které se většinou prokáží jako nepravdivé. Mohu vám jako člověk, který ho trochu zná, říci svoji hypotézu: Někomu naletěl. Nebylo by to poprvé v životě. On před několika lety naletěl obchodníkovi s obrazy – zaplatil jeden milion korun za prokazatelné padělky, a nyní zřejmě naletěl nekomu jinému.“

Dodal, že Ransdorf údajně zná 15 jazyků, ale to ho ještě nekvalifikuje k tomu, aby byl znalec obrazů, znalec bankovnictví nebo znalec řízení automobilu. „Kdykoliv sedne do auta, je velká pravděpodobnost, že spáchá dopravní nehodu,“ rozesmál přítomné jednou z hlášek o komunistickém politikovi.

Tečkou na závěr byl dotaz ženy, která Zemana jako prezidenta volila, ale celou dobu jí vrtá hlavou, zda tehdy u poklonění českým korunovačním klenotům to u něj byla viróza či nebyla. „Na poctivou otázku je potřeba dát poctivou odpověď: Nebyla to ani viróza, ani alkoholismus. Byla to nemoc, která se jmenuje polyfunkční neuropatie, což způsobuje permanentní vrávorání,“ objasnil. A k tématu alkoholu připomněl známý citát: „Winston Churchill v britském parlamentu byl opilý. Lady Braddock to komentovala: ‚Sire, vy jste opilý.‘ On jí na to odpověděl: ‚Ano, jsem opilý. A vy jste příšerně ošklivá – ale já se z toho do rána vyspím‘.“

V Městském kině v Benešově nad Ploučnicí se v pondělí v podvečer sešlo přes pět set lidí, část také ve foyer, které bylo pro tyto účely rovněž ozvučeno. „Doufám, že se mi do konce funkčního období podaří navštívit téměř všechna města nad 5000 obyvatel a některá významná města těsně pod pět tisíc obyvatel (Benešov má něco přes čtyři tisíce obyvatel, pozn. red.),“ podotkl také během besedy, kde si neodpustil svůj již tradiční komentář, že jezdí do regionů, aby měl zpětnou vazbu, kterou například v rozhlase a televizi nemá, a aby se s ním lidé mohli setkat, aniž by museli jezdit moc daleko. Benešovu popřál, aby se mu podařilo prosadit na seznamu významných památek UNESCO.

Následoval tradiční zápis do pamětní knihy města, dekorování městského praporu pamětní stuhou prezidenta. Na závěr setkání s občany zazpíval dětský školní sbor vánoční koledu Nesem vam noviny, zpíval i prezident.

Autoři reportáže jsou Lucie Bartoš a Radim Panenka.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Lucie Bartoš

migrační pakt

Paní poslankyně mám tento dotaz. Je vůbec možné, aby ministr vnitra Rakušan schválil migrační pakt v Bruselu, aniž by to předtím projednala poslanecká sněmovna. Vy poslanci, které jsme si my občané zvolili, aby vedli a spravovali tuto zem, ku prospěchu nás občanů, kteří si vás platíme, přece nejde o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Bobošíková a Kotrba o Ukrajině a válce. Už se rýsuje výsledek

18:22 Bobošíková a Kotrba o Ukrajině a válce. Už se rýsuje výsledek

Jak ovlivní balík pomoci z USA a nové mobilizační předpisy pro Ukrajince vývoj rusko-ukrajinského ko…