Prezident objevil Ameriku! Premiér v živém vystoupení v ČT kritizoval Zemana

24. 1. 2016 13:33

Především o uprchlících a migrační krizi hovořili v dnešních Otázkách Václava Moravce premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) a lídr opoziční TOP 09 Miroslav Kalousek.

Prezident objevil Ameriku! Premiér v živém vystoupení v ČT kritizoval Zemana
Foto: Hans Štembera
Popisek: Moderátor OVM Václav Moravec

Úvodním tématem byla situace v Řecku a Turecku. "Řecko mohlo začít střežit tureckou hranici již před několika měsíci. Nyní je důležité, aby byla naplněna dohoda mezi Evropskou unií a Turky. Turecko má podle mého názoru dostatečné kapacity, aby bylo schopné kontrolovat migrační toky. Turci se vymlouvají na to, že pobřeží je velké, členité," vyjádřil se k situaci Sobotka. "Je opravdu za minutu dvanáct a promarnila se spousta času," přidal se k Sobotkovi Kalousek. Podle něj je třeba ochránit majetek, bezpečnost a zdraví našich občanů, zároveň je prioritní také udržení schengenského prostoru. "Dohoda s Tureckem je pouze jeden nástroj. Je třeba také bojovat s organizovaným zločinem, vytvářet humanitární prostor v uprchlických táborech," dodal.

Kalousek se nechtěl ve svých slovech uchýlit ke kritice vlády, byť se mu zdá její práce nedostatečná, snažil se jí nabídnout pomoc. "Rozpad Schengenu by byl naší prohrou, nikoliv výhrou," řekl předseda TOP 09.

"Prezident objevil Ameriku," zkritizoval pak premiér hlavu státu za to, že neustále opakuje, že migrační vlna bude sílit. Podle Sobotky je počet uprchlíků z oblasti Blízkého východu zřejmý již dlouho. Premiér zároveň uvedl, že podporuje především společná evropská řešení. "Všechna tato opatření budou fungovat tehdy, budou-li důsledně vyzdrojovány," podotkl k tomu Kalousek. "Navyšujeme rozpočet armády, rozpočet policie. Náš domácí rozpočet se přizpůsobil. Vyčlenili jsme i prostředky na integraci," hájil se Sobotka. "Ve vší úctě, tady nesouhlasím. Daleko rychleji rostou dotace do agropotravinářského komplexu," oponoval Kalousek. "I ve vašem rozpočtu není pravdou, že jste přenastavili priority. Verbálně o tom mluvíte často," dodal.

Podle Sobotky však nejsme cílovou zemí migrace. "Uprchlíci přicházejí do zemí, které mají větší životní úroveň," řekl a odmítl spekulace, že v případě, když Rakousko a Německo zavedou kvóty, bude Česká republika cílem migrantů. Česko si podle něj prozatím kvóty zavádět nechce, což kvitoval i Kalousek. "Evropa musí především dosáhnout toho, aby se zastavily tyto válečné konflikty," uvedl Sobotka.

Kalousek vnímá za nešťastné, že existují dvě polarizované skupiny - jedna, která vítá, jedna, která odmítá. "Tito lidé však neumí navrhnout žádná jasná řešení," dodal místopředseda TOP 09. 

Následovalo téma vystoupení Velké Británie z Evropské unie. Podle Kalouska k vystoupení Britů z EU nedojde, protože by pak následoval i rozpad Spojeného království, neboť Skotsko rozhodně z Unie nebude chtít odejít. "Je v bytostném zájmu Česka, aby Británie zůstala v Evropské unii," uvedl Kalousek. "Po rozhovoru s britským premiérem Davidem Cameronem jsem přesvědčen o tom, že on chce, aby se Velká Británie v Unii udržela," doplnil jej Sobotka. V případě vystoupení Británie z Evropské unie se obává dominového efektu. "Budeme jednat tak, abychom našli dohodu," sdělil k tomu premiér. "Čím méně Evropy, tím více Ruska," obává se v té souvislosti Kalousek. 

Obecné referendum? TOP 09 říká ne

Zákon o obecném referendu, který bude ve středu projednávat Poslanecká sněmovna, podpoří svým vystoupením i prezident Miloš Zeman. Kalousek k tomuto zákonu uvedl, že jej TOP 09 nepodpoří.

"Pokud jde o tu jeho roli, naše Ústava dlouhodobě předpokládá, že jej budeme mít. I po přijetí zákona o obecném referendu zůstáváme parlamentní demokracií," uvedl k tomu Sobotka. Podle něj je referendum dobrým doplňkem demokratickému systému. "Referenda ale nemohou nahradit parlament, odpovědnost vlády vůči parlamentu," sdělil premiér.

Teroristické útoky nehrozí, říká Sobotka

"V České republice nehrozí žádné teroristické útoky," uklidnil závěrem Otázek Václava Moravce Sobotka. Bezpečnostní složky jsou podle něj v kontaktu s ostatními složkami v zahraničí, ale není třeba řešit tyto situace hystericky.

"To, že premiér říká, že žádné riziko teroristického útoku nehrozí, neznamená, že vláda nekoná," zastal se Sobotky Kalousek. Zkritizoval zároveň senátora Jana Velebu a předsedu hnutí Úsvit Miroslava Lidinského, kteří dle něj šíří paniku a vyzývají lidi ke zbrojení. "Považuji za nefér, pokud se mezi migranty a terorismus dává rovnítko," podotkl Kalousek. 

Mýto? Musí být přijato usnesení, říká Kalousek

Následovala otázka mýta. Podle Kalouska je nutné přijmout usnesení, ve kterém se vláda zaváže k tomu, že co nejdříve přijme opatření.

"Primárním úkolem vlády musí být zajištění výběru mýta po 1. 1. 2017. Musí být také zajištěno přesoutěžení. Zítra na jednání vlády budeme probírat zprávu, kterou předkládá ministr dopravy, a určitě budeme chtít slyšet, jak ministr dopravy plní harmonogram, ke kterému se zavázal," dodal.

Kalousek se však domnívá, že do 1. 1. 2017 se vyřešení situace stihnout nedá. Sobotka však věří ministru své vlády Danu Ťokovi (ANO), že se harmonogram naplní.

Nejbolavějším místem vlády je však podle Kalouska střet zájmů v podobě ministra financí Andreje Babiše (ANO), kterému vláda upravuje podmínky pro podnikání. "My prosazujeme priority, se kterými jsme šli do voleb," oponoval závěrem premiér.  

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vef

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Děvko! neudržel se Miroslav Kalousek. Babiš má páku na Zemana. A Eva Holubová...

11:15 Děvko! neudržel se Miroslav Kalousek. Babiš má páku na Zemana. A Eva Holubová...

Sociální sítě se plní nejrůznějšími ohlasy na volby. Co sdělil například ústavní právník Zdeněk Koud…