Prezident vetoval školskou novelu a ministryně Valachová dala průchod zklamání. Děti a rodiče prý velmi utrpí

04.05.2016 18:42

Prezident Miloš Zeman vetoval novelu školského zákona, která by měla přinést povinnou maturitu z matematiky nebo místa ve školkách i pro dvouleté děti. ČTK to dnes sdělil hradní mluvčí Jiří Ovčáček. Prezident se tak rozhodl na základě doporučujícího dopisu Svazu měst a obcí. Ministryně školství je zklamaná. Zprávu přinesly ČTK a server Lidovky.cz.

Prezident vetoval školskou novelu a ministryně Valachová dala průchod zklamání. Děti a rodiče prý velmi utrpí
Foto: Jan Štěpán
Popisek: Ministryně Kateřina Valachová v Opavě

Sněmovna může veto přehlasovat. Zemanovi vadí zavedení nároku na mateřskou školku od dvou let věku dítěte a vymezení školských obvodů spádových mateřských škol, které zatíží obce. Zákon poslancům vrátil i kvůli inkluzi. Změny v jejích podmínkách ale byly uzákoněny loni jinou novelou.



Důvody, které prezidenta vedly k využití jeho práva na vetování zákona, zveřejnil v dopise, který zaslal předsedovi Poslanecké sněmovny Janu Hamáčkovi (ČSSD). Doporučuje v něm, aby sněmovna zákon neschválila a umožnila jeho přepracování. V dopise uvedl, že důvodem jeho postoje je stanovisko Svazu měst a obcí. Z něj uvádí dva argumenty.

Prvním z nich je stanovení povinnosti vymezit od počátku příštího roku školské obvody spádových mateřských škol. Podle Zemana jde o opatření, které by mělo z finančních i organizačně-administrativních důvodů negativní dopady na města s větším počtem mateřských škol i obcí, „kde dojde ke stanovení školského obvodu (na území několika obcí) vrchnostensky rozhodnutím krajského úřadu, což je problém jak prstence kolem Prahy, Brna, Liberce, tak v jednotlivých případech i obcí a měst v celé republice“.

Server Lidovky.cz dodal k počínání prezidenta Zemana také reakci ministryně školství Kateřiny Valachové, jež je jednáním prezidenta zklamaná. Utrpí totiž děti i rodiče. Podle členky vlády zkrátka není důvod stavět se proti umístění dětí do školek.

Zákon představuje v krátké době další novelu školského zákona

„Postiženy pak budou obce, které budovaly kapacitu mateřských škol k zajištění potřeb svých občanů a budou muset tyto kapacity rozšiřovat ve prospěch okolních obcí, které budou uměle přičleněny do jejich školského spádového obvodu,“ napsal prezident. Vadí mu, že zákon neurčuje okolním obcím na rozšiřování kapacit mateřských škol žádný finanční podíl.

Druhým důvodem nesouhlasu pak je změna, která umožní rodičům od září 2020 umísťovat do mateřských školek již dvouleté děti. Zemanovi vadí, že toto opatření bude pro zřizovatele školek drahé. Zdůvodňuje to tím, že až v květnu 2020 se dozvědí, kolik dětí jim do školek nastoupí, a nebudou tak mít dostatek času jejich kapacitu přizpůsobit. Nyní jsou do školek přijímány děti zpravidla od tří let věku. Právo umísťovat do nich i dvouleté děti má umožnit jejich matkám, aby se dříve vrátily do zaměstnání. Na nejmladší děti ve školkách by měly podle návrhu zákona dohlížet chůvy.

„Zákon představuje v krátké době další novelu školského zákona, když předchozí novelou byl do školského zákona zapracován princip takzvané inkluze. Sděluji, že s takzvanou inkluzí vyjádřily negativní stanovisko rady všech krajů, neboť její zavedení považují za předčasné, a to je další důvod, pro který zákon Poslanecké sněmovně vracím,“ dodal prezident.

Novela také předpokládala zavedení povinné maturity z matematiky

Při hlasování o prezidentském vetu ale není možné zákon jakýmkoliv způsobem upravovat. Novela může být navzdory postoji hlavy státu schválena v současné podobě, nebo spadne pod stůl a musí se začít znovu. K přehlasování prezidentského veta je potřeba 101 hlasů. Na jednání Poslanecké sněmovny by se novela měla dostat na schůzi začínající na konci května.

Novela také předpokládala zavedení povinné maturity z matematiky za pět let. Měly by se kvůli tomu také sjednotit od příštího roku přijímací zkoušky na střední školy.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

migrační pakt

Dobrý den, prý budete ve sněmovně jednat o migračním paktu. Znamená to, že jde ještě zvrátit jeho schválení nebo nějak zasáhnout do jeho znění? A můžete to udělat vy poslanci nebo to je záležitost jen Bruselu, kde podle toho, co jsem slyšela, ale pakt už prošel. Tak jak to s ním vlastně je? A ještě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Půlku vám sežerou. Český řidič po natankování uvidí rudě

11:12 Půlku vám sežerou. Český řidič po natankování uvidí rudě

Ceny pohonných hmot za poslední měsíc rostou a rostou. Pojďme se podívat, proč tomu tak je, zda se r…