Primátor Zlína: Václava Havla si vážím především za jeho lidský přístup

08.10.2015 11:17

5. října by Václav Havel oslavil své 79. narozeniny. Jak na něj vzpomíná Miroslav Adámek (STAN)? A jak vnímá iniciativu k přejmenování města po prvním českém prezidentovi? Spolupráce na magistrátě se v uplynulém volebním období začala již po roce rozpadat. Jak si nyní vede současná koalice? A na co nového se mohou ve Zlíně občané těšit? Nejen to zajímalo naši redakci.

Primátor Zlína: Václava Havla si vážím především za jeho lidský přístup
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zlínský primátor Miroslav Adámek

Ačkoliv se vám loni úspěšně podařilo obhájit mandát, došlo k výměně koaličních partnerů. Jak byste hodnotil spolupráci uvnitř koalice? Vnímáte oproti minulosti, kdy situace uvnitř koalice nebyla ideální, nějaké pozitivní změny?

S minulým volebním obdobím se současný stav nedá srovnat. Tehdejší koalice se právě v prvním roce začala rozpadat. Začalo chytání plného pytle blech, které pokračovalo další tři roky. Teď pracujeme v koalici ve vzájemné shodě, snažíme se pracovat pro tohle město a jeho obyvatele. Pokud dochází k rozdílným pohledům na věc – a to dochází –, řešíme problémy věcně, pragmaticky. Neposouváme nic do osobní roviny. Což je jen ku prospěchu věci. A zásadní změnou oproti minulým rokům.

Jestliže jsme u voleb. Již příští rok nás čekají krajské volby. Budete se znovu ucházet o přízeň voličů?

Je to jedna z variant. Ještě si to musíme v našem hnutí STAN prodiskutovat. V každém případě naši kandidátku podpořím.

Jak byste i jako primátor hodnotil současné vedení kraje?

Prostor pro zlepšení tam určitě je. A to i ve spolupráci směrem k městu. Tuto oblast jako primátor mohu posoudit docela dobře.

Již v loňských komunálních volbách jste ve Zlíně nekandidovali společně s TOP 09. Lze tak očekávat, že půjdete samostatně i do krajských voleb? V některých krajích by totiž STAN po rozchodu s TOP O9 chtěla spolupracovat i s nezávislými regionálními stranami.

U nás v regionu to je zcela jasné. My ze STAN a TOP 09 jsme se vydali každý svou cestou. Jak to bude se spoluprací s jinými stranami či hnutími, se teprve ukáže. Jednání ještě probíhají a velmi mě těší, že o spolupráci s námi je zájem.

Jako primátor byste chtěl podle vašich slov posunout město zase o kousek dopředu. Můžete být konkrétnější? Jaké je vaše vize města za pět let?

Chceme jej měnit k lepšímu, a to se nám daří, alespoň podle jedné paní, která nedávno přijela do Zlína pro 45 letech a konstatovala, že město je opravdu hezčí (úsměv). Ne, teď už vážně. Stále se s kolegy snažíme naplňovat cíl, aby byl Zlín ještě příjemnějším místem pro život, vstřícný ke svým obyvatelům i návštěvníkům. A snažíme se také o to, abychom lidi zbytečně neotravovali politikou. Pokud se ptáte na konkrétní projekty, těch je opravdu hodně. Chceme si při jejich realizaci pomoci i penězi z Evropské unie, máme reálnou šanci přivést do města a jeho okolí stamiliony korun.

V jaké fázi je realizace památníku T. Bati?

Řešíme stavební povolení, měli bychom ho mít do konce roku. A stále se snažíme zajistit financování, hledáme ty správné dveře.

K referendu o zákazu hazardu ve městě jste byl skeptický již od počátku a obavy, že bude pro nízkou účast nezávazné, se naplnily. Čím si ale vysvětlujete, že lidé na jednu stranu volají po posílení přímé demokracie, ale pokud tu možnost mají, většinou ji nevyužijí?

Podle mě to je hlavně o tématu. Lidová hlasování třeba o odtržení některé části obce mají většinou dostatečnou účast k tomu, aby byla platná. Obecně se dá ale říci, že v mnoha lidech převládá pocit, že nemohou nic změnit. Co se týká zlínského referenda o plošném zákazu hazardu, ctím názor všech hlasujících, ale k tomu, aby bylo hlasování platné, jejich počet nestačil.

Radnice v rámci regulace hazardu přistoupila k jeho povolení jen na vybraných místech. Celkově by tak měl klesnout počet automatů zhruba o polovinu. Jaký dopad to bude mít na rozpočet?

Příjem města se sníží o miliony korun. To ale v tomto případě nevadí, hazard musí být regulován. Regulován, ne zcela zakázán. Prohibice není dobrým řešením, což se v minulosti potvrdilo.

Na co by měly být použity peníze z privatizace městských bytů?

Ve Zlíně už prodáváme jen jednotlivé byty. Město jich už vlastní pouze necelé dvě tisícovky a tento počet už zásadním způsobem snižovat nelze. Příjem z těch, které ještě prodáme, použijeme na zlepšení stavu bytů v našem vlastnictví. Máme velký zájem na to, aby v nich lidé rádi bydleli. I proto jsme  třeba v minulých opakovaně snížili nájemné.

Plánujete také investovat do stavby nových bytů či domů? Je to potřeba?

V tuto chvíli výstavbu neplánujeme. Je ale pravdou, že čekáme, jak se vyvine situace kolem sociálních bytů.

Na portálu petice24.com se objevila výzva k přejmenování města Zlín, a to po prvním českém prezidentovi, tedy Zlín-Havlov. Co vy na to? Podpořil jste petici?

My ve Zlíně máme s přejmenováváním města po prezidentovi špatné zkušenosti. Při vší úctě k Václavu Havlovi, kterého si opravdu vážím, tohle není dobrý nápad. Zlín by měl zůstat Zlínem už navždy.

Jak na Václava Havla vy sám vzpomínáte?

Jako na světového státníka, který si vždy zachoval lidský přístup. 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Kateřina Synková

Mgr. Jaroslav Bžoch byl položen dotaz

migrační pakt

Nepřijde vám divné, že se o migračním paktu hlasovalo těsně před volbami? A bude tedy ještě po volbách něco změnit nebo je to už hotová věc? Taky by mě zajímalo, nakolik se nás týká, protože Rakušan tvrdí, že tu máme uprchlíky z Ukrajiny, takže nebudeme muset přijímat další ani se nebudeme muset vyp...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Půlku vám sežerou. Český řidič po natankování uvidí rudě

11:12 Půlku vám sežerou. Český řidič po natankování uvidí rudě

Ceny pohonných hmot za poslední měsíc rostou a rostou. Pojďme se podívat, proč tomu tak je, zda se r…