Proboha, takhle ne! Policejní exšéf Červíček rozcupoval EU za přístup k uprchlíkům. Trvá prý asi rok a půl, než migrační vlna přesídlí a pak...

21.10.2016 16:52 | Zprávy

REPORTÁŽ O fatálním selhání politiků hovořil v souvislosti se sloučením elitních útvarů bývalý policejní prezident Martin Červíček na besedě v Olomouci: „Najednou to nebyl odborný problém, ale politický souboj,“ popsal. Červíček se obává, že dnes chybí jasná vize a vyslovil přání, aby policie už nebyla „hračkou v rukou politiků“. Jako lídr kandidátky ODS se vyjádřil i k sestavování koalice bez vítězného ANO v Královéhradeckém kraji a k výsledkům Babišova hnutí zmínil: „Dřív vyluxovali pravici, teď levici.“ Na téma migrační krize také uvedl: „Myslíte si, že nelegální prostředí a organizovaný zločin teď chvíli spí a čeká, co bude? Ne. Trvá asi rok a půl, než se migrační vlna přesídlí z jednoho směru na druhý.“ Na setkání přišel i bývalý ministr vnitra Ivan Langer.

Proboha, takhle ne! Policejní exšéf Červíček rozcupoval EU za přístup k uprchlíkům. Trvá prý asi rok a půl, než migrační vlna přesídlí a pak...
Foto: Daniela Černá
Popisek: Bývalý policejní prezident, brigádního generál ve výslužbě Martin Červíček

„Do pozice vrcholového vedení jsem přišel někdy v roce 2007, kdy jsem měl dojem, že policie nemá žádnou koncepci, vizi a ve své podstatě přežívá podle toho, jak která vláda je ochotná investovat peníze do policie nebo není,“ uvedl také na besedě v olomouckém hotelu Flora bývalý policejní prezident, brigádní generál Martin Červíček, dnes také politik ODS. Zmínil období, kdy se začala policie rozvíjet i situaci krize, kdy se podle něj paradoxně policie semkla nejvíc. „Necelé dva roky, co jsem měl vrcholovou zodpovědnost, se nastartovaly základní změny,“ zhodnotil a přidal své „ale“: „Zůstali jsme v půlce cesty, tím neříkám, že policie nefunguje. Setrvačnost ale také jednou skončí. Ocitli jsme se v situaci, kdy stojíme na rozcestí, kdy zjišťujeme, že setrvačnost nestačí a je potřeba najít nový impuls. Jestli já vidím nějakou Achillovu patu, pak že nejsem přesvědčen o tom, že někdo v tomto období vážně nejenže přemýšlí, ale i dělá něco pro to, aby se policie koncepčně rozvíjela,“ dodal Červíček s tím, že chybí plán do budoucna.

Pollicie jako hračka v rukou politiků? To musí přestat

Podle Červíčka se v současné době bezpečnostní situace v České republice zásadně mění. „Já bych si přál bez ohledu na jakoukoli politickou příslušnost kohokoli, kdyby policie přestala být v tuto chvíli hračkou v rukou politiků a začala být tím subjektem, který musí, stejně jako Armáda České republiky, dostat nějakou vizi, koncepci, která bude nezpochybnitelná, ať si v jakýchkoli vládách sedne Petr nebo Pavel,“ shrnul Červíček. A upozornil, že bezpečnostní situace v ČR je založena na dvou základních pilířích – na nezpochybnitelné zahraniční politice a na fungování policie, armády, která zajišťuje vnitřní bezpečnost. „Každý zejména z politiků má plnou pusu řečí, jak mu jde o to, aby vnitřní bezpečnost byla zajištěna, jak chce měnit policii, jak přemýšlí o tom, že zlepší efektivitu, fungování a podmínky pro činnost, ale bojím se, že je to hodně o slovech a ne o činech. A to je z mého pohledu největší problém,“ popsal. „Chybí jasná vize, kam policie směřuje,“ dodal.

„Chtěli jsme vytvořit něco jako FBI…“

Na řadu přišlo i téma kontroverzního sloučení Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu a protikorupčního útvaru policie. Červíček, ujistil, že reorganizace byla dlouhodobě plánována. „Chtěli jsme vytvořit něco jako FBI. To je model, který funguje v zemích západní Evropy. Je mnoho důvodů pro a jsou samozřejmě i důvody proti, ale zůstanu u těch pro a řeknu ty nejdůležitější. To, co má policie nejdůležitější, jsou informace. Policie se musí naučit – zvlášť v době, kdy se zhoršuje bezpečnostní situace – je sdílet a nemůže mít najednou pár celků, které je sdílet neumějí,“ uvedl. „Neuvěřitelný letní příběh, který se tu odehrával po dobu dvou tří měsíců, je fatálním selháním,“ zhodnotil. Podle něj nedošlo jen k podcenění situace ze strany policie, ale kritice podrobil i politiky, kteří zasáhli do rozhodování, jež mělo být odborné. „Najednou to nebyl odborný problém, ale politický souboj,“ popsal. A právě takový přístup policii podle Červíčka destabilizuje. „V přímém přenosu souboj kluků o to, kdo má pravdu a kdo bude mít větší vliv na policii. Myslel jsem si, že už tohle nikdy nenastane. A zrovna to přichází v období, kdy se dostáváme do opravdu jiné bezpečnostní situace, kdy se máme bavit o tom, že se policie musí naučit pracovat jinak s terorismem, víc vnímat problémy, které souvisejí s migrační vlnou, naučit se kooperovat se zpravodajským prostředím.“ Ujistil, že v principu šlo o správnou úvahu, není ovšem jeden viník. „Všichni by se měli z toho poučit a říct si, že tohle neprospívá nikomu, hlavně ne občanům České republiky. Nejsem si jistý, zda se v této chvíli můžeme bavit o stabilizované, zklidněné policii, která ví, co ji čeká v následujících měsících. A to je to fatální selhání politiků, kteří za ni odpovídají,“ dodal.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Daniela Černá

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zelené bezmozky. Pravda jim nemůže stát v cestě dobrému příběhu, rozebírá Vyoral

17:16 Zelené bezmozky. Pravda jim nemůže stát v cestě dobrému příběhu, rozebírá Vyoral

PÁTEČNÍ ZÚČTOVÁNÍ TOMÁŠE VYORALA – „Estonsko a další dělají za USA černou práci,“ míní komentátor To…