Proč se Turecko obrátilo na NATO a ne na OSN? Promluvil nejen předseda komunistů

28.07.2015 22:44 | Zprávy

Velvyslanec ČR při NATO Jiří Šedivý spolu s předsedou Vojenského výboru NATO Petrem Pavlem a zástupci parlamentních stran Ivanem Gabalem (KDU-ČSL), Helenou Langšádlovou (TOP 09) a Vojtěchem Filipem (KSČM) diskutovali v úterních Událostech, komentářích České televize o Kurdech, Islámském státu a NATO. Rýsuje se prý několik problematických bodů v boji proti Islámskému státu.

Proč se Turecko obrátilo na NATO a ne na OSN? Promluvil nejen předseda komunistů
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka NATO

Šedivý hned v úvodu konstatoval, že NATO turecké kroky v boji s terorismem bezvýhradně podpořilo. „Z jedné strany se Turecko připojilo vojenskými operacemi ke koalici, která bojuje proti Islámskému státu, ale z druhé strany Turecko bojuje proti teroristickým útokům radikálů z Kurdské strany práce,“ poznamenal Šedivý. Nepadla ale prý žádná zmínka o tom, že by se další země Aliance podílely na posilování „štítu“, který proti Islámskému státu buduje Turecko a USA. V praxi jde o bezletovou zónu.

Pavel k tomu doplnil, že Turecko je řadu věcí schopno zvládat samo, ale Aliance je připravena posilovat iráckou armádu, která také v regionu hraje jistou roli. Pár slov měl také k tureckému útoku na Kurdskou stranu práce. „Já si myslím, že jde o naprosto legitimní krok Turecka,“ uvedl s tím, že Kurdská strana práce teroristicky působila v Turecku opakovaně. Měli bychom si také uvědomit, že Kurdové nepředstavují homogenní sílu, ale najdeme mezi nimi jak lidi bojující proti Islámskému státu, tak radikální teroristy útočící na Turecko.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Německé návrhy na změny v EU

Unijním státům, které podle nové německé vlády nerespektují „principy právního státu“, mají být prý důsledně pozastavovány finanční prostředky a omezována hlasovací práva. Je to pravda, a co vy na to? A je vůbec možné, aby jeden stát měnil legislativu celé EU, a to i bez toho, aby s tím souhlasily v...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Sovětský svaz nebyl osvoboditel, ale okupant.“ Oficiálně z vlády. Foltýn to vypustil mezi Čechy

22:18 „Sovětský svaz nebyl osvoboditel, ale okupant.“ Oficiálně z vlády. Foltýn to vypustil mezi Čechy

Strategická komunikace České republiky se připojila k mezinárodní kampani, která upozorňuje na zneuž…