Radní města Ústí nad Labem přijali usnesení, že se stavějí proti pokračování těžby v Ústeckém kraji, kde se aktuálně jedná o tom, zda budou limity těžby prolomeny či nikoli. „Přijal jsem tuto jejich zprávu s rozpaky. Předně mě napadlo, proč by se město, které těžbou vůbec není dotčené, mělo vyjadřovat k této věci. Kolik z občanů Ústí se cítí těžbou uhlí v jiném okrese reálně ohroženo? Vědí vůbec, na kterých lokalitách se těží?“ kroutí nad tím hlavou bývalý europoslanec, někdejší odborový předák a senátor za Mostecko Richard Falbr (ČSSD), který stojí v čele Hospodářské a sociální rady Ústeckého kraje.
My se do nich také nemontujeme
Pokračuje dále v přemítání o tom, proč ústečtí politici nemají nic lepšího na práci než vměšování do témat jiných regionů: „Hlasují snad radní ostatních měst například o provozu Spolchemie téměř v centru města Ústí? Ale uznávám, jsme demokratická země a můžeme tedy všichni vyjádřit své názory na cokoli. Jen bychom měli vzít v potaz, zda k tomu máme dostatečný mandát.“ Tím prý ovšem nemyslí mandát politický, nebo dokonce politické zadání.
Je tohle skutečně urážlivé stigma?
Falbr dále uvádí, že chápe do jisté míry snahu zbavit se stigmatu průmyslového kraje. Je to ale vůbec možné? A je rozumné brát to jako urážlivé stigma? „Není namístě si spíše vlastního průmyslu vážit a dělat vše proto, aby využíval moderní technologie šetrnější k životnímu prostředí a vracel část zisku do rozvoje regionu? Souhlasím s tím, že je třeba dokončit přeměnu našeho kraje – dá se to ale udělat uzavřením uhelných lomů a dovážením uhlí nebo plynu z ciziny?“ ptá se.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Lucie Bartoš