Profesor Bárta: Kolaps našeho světa může přijít velmi rychle

03.09.2017 21:41

Egyptolog Miroslav Bárta v rozhovoru pro SecurityMagazín.cz uvedl, že kolaps civilizace přichází rychle, ale cesta k němu je dlouhá. Řekl mimo jiné také to, že pokud je společnost vyprázdněná, bez společné ideje, málokdo za ni bude bojovat.

Profesor Bárta: Kolaps našeho světa může přijít velmi rychle
Foto: Reprofoto:ČT
Popisek: Prof. Mgr. Miroslav Bárta, Dr.

Bárta v rozhovoru uvedl, že si myslí, že naši civilizaci čeká opět velká proměna. „Svět se zásadně proměňuje a dokladem toho může být obrovská polarizace obyvatelstva, jak ji vidíme v USA, Francii, Velké Británii, Rakousku, Nizozemsku, u nás doma i jinde. A například zcela nedávné nepokoje v Hamburku mohou být jedním ze symptomů vyčerpanosti současného systému. Na druhou stranu, konec nikdy nenastane, alespoň doufám – lidské společnosti se budou vyvíjet dál. Otázka je jak – všechny scénáře jsou rozepsané a jsou jen na nás,“ míní Bárta. 

Ke kolapsu obvykle směřuje systém v řádu desetiletí. „Příčin je vždy několik a jsou dlouhodobé, neexistuje pravidlo stříbrné kulky. V okamžiku, kdy je systém vnitřně na tom tak, že již nefunguje společenská smlouva a upadá jeho identita, stačí sám o sobě nevýznamný spouštěč, jako například poklidná demonstrace studentů 17. listopadu nebo upálení se Muhammada Buazíziho,“ zmínil následně Bárta. 

Původní text ZDE.

Poučit z minulosti se však podle jeho slov nelze, jen se prý dá inspirovat. „Co si uvědomujeme velice málo, je, a co je stoprocentně doloženo z dějin člověka na této planetě, je, že základem toho, aby společnost překonala výzvy, které logicky přicházejí, je myšlenka a vize. Vyprázdněná společnost bez obecně sdílené myšlenky, identity a vize nemá šanci. Když nevíte, kam patříte, a netušíte mnoho o vlastní identitě, tedy, co jste a odkud a kam jdete, těžko budete ochoten za to bojovat. Vize a identita jsou skutečně alfou a omegou pokračování v čase,“ dodal Bárta.

Závěrem rozhovoru se vyjádřil také k migraci, kdy ke stěhování národů docházelo v našich dějinách opakovaně. „Obvykle jsou důsledky takovýchto stěhování politické, sociální a ekonomické, na jejichž počátku však často stojí dynamika přírodního prostředí, které obvykle – zjednodušeně řečeno – znamená zhoršení klimatu a ubývání základních zdrojů – zemědělské půdy, pastvin a vody,“ podotkl Bárta. Ubývání zdrojů pak podle studií vede k nárůstu konfliktů.

„V tomto smyslu může být i naše budoucnost velice pestrá. Jak jsem již však naznačil, všechny scénáře jsou rozepsané. Jsme společností s nebývalou úrovní znalostí, technologií a jsme prakticky globální. Na druhé straně jsme sami sobě největším nepřítelem – trpíme nemocí z opulence, jejímž důsledkem je mimo jiné i to, že se pomalu ale jistě stáváme údržbáři bez vizí a ambicí,“ uzavřel se slovy, že každý, kdo vstupuje na naše území, by neměl konat v rozporu s ústavou dané země, dodržovat právní řád a nebude páchat trestnou činnost. Kdo by to porušil, měl by být neprodleně deportován do země, odkud přišel.

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef

migrační pakt

Dobrý den, prý budete ve sněmovně jednat o migračním paktu. Znamená to, že jde ještě zvrátit jeho schválení nebo nějak zasáhnout do jeho znění? A můžete to udělat vy poslanci nebo to je záležitost jen Bruselu, kde podle toho, co jsem slyšela, ale pakt už prošel. Tak jak to s ním vlastně je? A ještě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Profesorka Hogenová: Lžou vám hned dvakrát. Tolik zbraní, to to nikdo nevidí?

21:20 Profesorka Hogenová: Lžou vám hned dvakrát. Tolik zbraní, to to nikdo nevidí?

Jakmile je něco samozřejmého, tak je to vždycky něco, u čeho se musíme zastavit. „Protože tím se nám…