Profesor: Stojíme před totální změnou všeho

1. 2. 2016 12:18

Česko-americký ekonom Milan Zelený se na serveru E15.cz zamýšlí nad světovou ekonomikou. Setkání Světového ekonomického fóra v Davosu bylo podle něj ohňostrojem marnosti, a to i přesto, že stojíme na prahu fundamentální změny ve světové ekonomice.

Profesor: Stojíme před totální změnou všeho
Foto: wikipedia.org
Popisek: Ekonom Milan Zelený

Dle jeho názoru totiž ekonom na Světovém ekonomickém fóru zkrátka nebyl. Byli tam prý jen politici, bankéři, spekulanti či mediální nohsledi z celého světa. 

„Téma tohoto fóra bylo sice jiné (‚Mastering the Fourth Industrial Revolution‘), ale již po prvním dnu se tím nikdo nezabýval; nikdo nevěděl, kolik těch průmyslových ‚revolucí‘ vlastně bylo, natož jak je ‚zvládnout‘. Vášnivě byly debatovány negativní úrokové míry, ceny nafty, čínské burzy, centrální banky, migrace, brexit, grexit a rozpad EU – ekonomika jen virtuálně a spekulativně,“ píše Zelený. 

„Širší reálný svět ‚ne Davosu‘ se potýká s úplně jinými problémy,“ píše Zelený s tím, že banky stojí na prahu radikální deintermediace, ekonomiky ničí diktovaná nebo vnucená austerita a podobně. 

„Každý oligarcha dnes daně vybírá, ale daně podnikatelům nesnižuje nikdo; stát musí přestat dusit podnikatelství, inovace a vzdělávání – jinak selže tak, že se octne na pověstném ‚smetišti dějin‘,“ radí Zelený. 

Původní text ZDE.

„Samozřejmě, že si bankéři a politici v Davosu našli příčinu pokračující globální recese a stagnace: Čína. Přitom Čína prochází typickou transformací z průmyslové na ekonomiku služeb; prošly si stejnou fází i dnes vyspělé, dříve průmyslové mocnosti. Míra růstu Číny stále zůstává nejvyšší ze všech postindustriálních společností,“ dodává Zelený. 

A došlo i na Česko. „Česko jako by se zapouzdřilo, uzavřelo vnějšímu světu a oddalo se drobnému politicko-partajnímu sebezahledění. Je to strategie odvozená a nadmíru krátkozraká; svět se vydal jiným směrem. K tomu potřebujeme podnikatele Baťova typu; musíme si je však vychovat sami ve svých podnikových a podnikatelských univerzitách, s pomocí efektivního ‚bypassu‘ státní byrokracie,“ uzavřel ekonom.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vef

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pane redaktore, teď jste řekl prázdnou floskuli. Prezident Zeman opět po letech rozebral rozhlasáka, kterého kdysi složil anglickým slovíčkem

18:02 Pane redaktore, teď jste řekl prázdnou floskuli. Prezident Zeman opět po letech rozebral rozhlasáka, kterého kdysi složil anglickým slovíčkem

Exkluzivním hostem Dvaceti minut Radiožurnálu Českého rozhlasu byl po dlouhé době prezident Miloš Ze…