Profesor Zelený vyslal vzkaz elitě národa: Vaší povinností je...

14. 9. 2017 19:51

Ekonom Milan Zelený promluvil na vlnách Českého rozhlasu. Popsal posluchačům, jak se za padesát let proměnily Spojené státy nebo co by měly dělat elity. České elity nevyjímaje. Mimoto také vykreslil dost pochmurný obrázek české ekonomiky. Ta sice roste, ale její růst má v sobě jeden opravdu velký háček.

Profesor Zelený vyslal vzkaz elitě národa: Vaší povinností je...
Foto: wikipedia.org
Popisek: Ekonom Milan Zelený

Lucie Výborná zpovídala na vlnách Českého rozhlasu ekonoma profesora Milana Zeleného, jenž dnes žije v USA. Z Československa odešel v roce 1967. Odjel do Spojených států, které byly tehdy úplně jiné, než jsou teď. „Byla otevřená, byla přátelská, nezamykaly se dveře u domů, všude byl volný přístup. Dnes už se samozřejmě změnila, ale já jsem ji poznal ještě v době, když byla úžasná.“

Česká televize Zeleného zařadila do cyklu Galerie elity národa. Co by vlastně taková elita měla dělat? „Největší povinností je, aby žili a tvořili, jako třeba fotbalisté v první lize musejí kopat a dávat góly, a aby vlastně vytvářeli příklad. Oni určitě se nemají chovat jako elita, oni mají vytvářet určitý vzor a dobrý příklad. Oni vlastně žádné jiné povinnosti nemají,“ konstatoval host.

Politikům vyčetl, že se tímto způsobem nechovají.

„Z politiky se vytrácí to, co se mi nejvíc líbilo na Baťovi, což bylo vedení příkladem. Vše o politice je dnes o přemlouvání a slibování a lhaní a nastává prostě situace, ve které se lidé přestávají orientovat. Já když jsem jel sem, tak jsem viděl neuvěřitelnej billboard, kde stálo: Vyhlašujeme válku levné práci,“ kroutil hlavou host. Sluší se připomenout, že jde o volební heslo ČSSD.

„Takovýmto způsobem nelze přesvědčovat. Je to všecko o boji a o válce a vytratila se spolupráce. Já jsem zastáncem spolupráce. Proto mě tak fascinoval Baťův systém, protože byl o spolupráci, ne válka, ne solidarita. Solidarita taky není spolupráce,“ prohlásil Zelený.  

Pokud jde o nadcházející prezidentské volby, Zelený má za to, že hlava státu už by se neměla chovat jako politik.  

Celý rozhovor naleznete zde.

Ve druhé polovině rozhovoru se Zelený věnoval české ekonomice. Ta sice roste, ale my podle pana profesora nemáme moc proč jásat. Ona totiž roste ekonomika na našem území, jenže podniky, které rostou, nám mnohdy nepatří. Náš hrubý národní produkt, to jest produkt českých firem, není nijak oslnivý, čehož si všiml i svět, který nás zařadil mezi rozvojové ekonomiky.

„Uvědomte si, že Baťové nevyváželi boty, ale oni vyváželi produktivní systémy, které produkovaly boty co nejblíže k zákazníkovi. To byla tzv. průmyslová města. Představte si, že my bychom dnes opět byli schopni vytvářet produktivní průmyslová města a že to by byl náš vývoz. Nikoliv jen blatníky, reflektory a pneumatiky. Takže takhle je třeba se na to dívat,“ shrnul situaci pan profesor.

Pokud chceme něco změnit, musíme už od školky učit naše děti podnikat.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Migranty prostě přijmete, podepíšeme to za vás. Brusel prý plánuje podpis dokumentu, který nám znemožní bránit hranice

8:08 Migranty prostě přijmete, podepíšeme to za vás. Brusel prý plánuje podpis dokumentu, který nám znemožní bránit hranice

Ekonom a publicista Martin Kunštek upozorňuje čtenáře ParlamentníchListů.cz na dokument, který připr…