Provokativní slova českého vědce: Postižené děti po narození raději zabít

19.06.2014 17:51

Miroslav Mitlöhner rozčeřil vody akademické obce. Ve svém článku uveřejněném v odborném časopise se totiž dotkl citlivého tématu – (ne)narození velmi těžce postižených dětí. Národní rada osob se zdravotním postižením za to žádá jeho hlavu.

Provokativní slova českého vědce: Postižené děti po narození raději zabít
Foto: Daniela Černá
Popisek: Čas na svačinu

Kontroverzní text vyšel v Časopise zdravotnického práva a bioetiky. Mitlöhner se v něm soustředil na právní a etické problémy s narozením velmi těžce postižených dětí, které nemají žádnou naději na zlepšení svého stavu. Podle něho by měl být stanoven zákon, podle kterého by ženy, čekající takového potomka, musely jít povinně na potrat. Argumentem mu je „zájem společnosti na zdravé populaci“. Kdyby přece jenom takové dítě přišlo na svět, měl by o jeho dalším osudu rozhodnout výhradně lékař. Bez stanoviska rodičů.

„Společnost dokázala najít humánní řešení, kterým je v případě odhalených potíží a vývojových vad plodu přerušení těhotenství. Měla by tedy najít i odvahu k ukončení života bezprostředně po narození,“ uvádí ve svém článku. „Nápadnost a mnohdy bizarnost těchto bytostí nesčetněkrát vedla k otázce, zda je zrůda vůbec lidskou bytostí a jak s ní tedy nakládat," dále píše.

Mitlöhnerovy úvahy se ale pranic nelíbí Národní radě osob se zdravotním postižením. „Takovéto úvahy jsou úvahy nacistického uvažování a z lékařů by se pak stali následovníci doktora Mengeleho," uvedl předseda rady Václav Krása ve svém stanovisku. Podle rady vrací vyznění článku vnímání lidí s vývojovými vadami o desetiletí zpět. „Označovat lidi s postižením ve 21. století za zrůdy je nepřípustné. Kdyby se jednalo o jinou menšinu, dávno by už lidé protestovali na náměstích. Protože jde ale o handicapované, tak to nikoho netrápí," povzdechl si Krása.

Rada postižených vyzvala také ministryni práce, aby Mitlöhnera odvolala z vědecké rady ministerstva. Postoj šéfky resortu není znám. V současné době je v zahraničí.

Na nastalou situaci již také zareagovala Univerzita Hradec Králové, kde Mitlöhner od roku 2011 působil ve funkci ředitele Ústavu sociální práce. Mitlöhner po jednání s rektorem univerzity Hynkem raději podal sám rezignaci.

Důvodem ukončení působení osmasedmdesátiletého Mitlöhnera v čele univerzitního ústavu bylo podle mluvčího královéhradecké univerzity Tikovského také to, že autor článek vydával za výstup univerzitou řešeného evropského projektu, přestože text zveřejnil již dříve v 80. letech. „Je to hrubé porušení etiky vědecké práce. Rektor univerzity potrestal Miroslava Mitlöhnera finančním postihem a nařídil okamžitou kontrolu celého projektu," uvedl Tikovský.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: luš

Mgr. Jaroslav Bžoch byl položen dotaz

migrační pakt

Nepřijde vám divné, že se o migračním paktu hlasovalo těsně před volbami? A bude tedy ještě po volbách něco změnit nebo je to už hotová věc? Taky by mě zajímalo, nakolik se nás týká, protože Rakušan tvrdí, že tu máme uprchlíky z Ukrajiny, takže nebudeme muset přijímat další ani se nebudeme muset vyp...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vláda lokajů. Protektivní vrchnost uctívají, spodinou opovrhují, říká profesor Žaloudík

16:02 Vláda lokajů. Protektivní vrchnost uctívají, spodinou opovrhují, říká profesor Žaloudík

„Aktivistická sebelikvidace Evropy čištění celého světa neprospěje,“ podotýká ke Green Dealu emeritn…