První část summitu EU: Návrh ČR ve společném závěru nebyl

17.03.2016 22:20

Šéfové států a vlád zemí evropské osmadvacítky v Bruselu krátce po 20:00 SEČ ukončili první blok diskuse věnovaný ekonomice. Na twitteru to uvedl Preben Aamann, mluvčí šéfa Evropské rady Donalda Tuska. U večeře pak premiéry a prezidenty čekalo hlavní téma nynější vrcholné schůzky, a to doladění detailů nové dohody s Tureckem, která by měla napomoci zastavení migrační vlny mířící do Evropy.

První část summitu EU: Návrh ČR ve společném závěru nebyl
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka Evropské unie

Unijní představitelé v ekonomické části jednání vyzvali Evropskou komisi, aby splnila své závazky k ochraně pracovních míst v ocelářství, která jsou ohrožena globální nadměrnou kapacitou. Zároveň požádali komisi o podporu pro chovatele prasat a producenty mléčných výrobků, které postihl současný propad cen. Uvítali také připravovaný návrh zvýšení flexibility při stanovení sazeb daně z přidané hodnoty, který by umožnil snížit daň u hygienických potřeb na nulu.

Premiéři a prezidenti se také vrátili k dohodě o omezení emisí oxidu uhličitého přijaté na prosincové klimatické konferenci v Paříži. Vyzvali k urychlenému převedení závazků EU do legislativní podoby, aby bylo možné prosadit cíle usilující o zmírnění změn klimatu.

Summit rovněž zdůraznil potřebu plně funkčního společného energetického trhu. O tom mluvil už před vrcholnou schůzkou slovenský premiér Robert Fico, podle něhož by měly být jednotnému energetickému trhu podřízeny i připravované projekty. Slovensko spolu s ČR a dalšími sedmi státy nesouhlasí se stavbou plynovodu Nord Stream 2, který by mohl v budoucnu dodávat ruský plyn po dnu Baltského moře do Německa.

Ve schválené části závěrů summitu není zmínka o ukrajinské pilotce Nadije Savčenkové, kterou prosazovalo Česko. Savčenková je vězněna v Rusku a hrozí jí 23 let vězení, obžalována je z vraždy a z překročení ruských hranic. Ukrajinka vinu odmítá, na protest proti svému věznění vyhlásila předminulý týden hladovku.

Zbývající jednání summitu by měla být věnována uprchlické krizi. Lídři osmadvacítky nyní debatují o nové dohodě s Tureckem, která by měla znamenat konec migračního proudu přes Balkán. Zemím EU se deset dní starý turecký návrh líbí, některé ale mají problém s právními detaily celé věci. Hlavní překážkou je podle diplomatů Kypr, který odmítá přestavu otevření dalších kapitol přístupových rozhovorů EU s Tureckem. Právě to ale Ankara od unie žádá, spolu s rychlejším zavedením bezvízového styku pro Turky a s poskytnutím dalších peněz od EU na pomoc syrským uprchlíkům v Turecku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pas, čtk

migrační pakt

Dobrý den, prý budete ve sněmovně jednat o migračním paktu. Znamená to, že jde ještě zvrátit jeho schválení nebo nějak zasáhnout do jeho znění? A můžete to udělat vy poslanci nebo to je záležitost jen Bruselu, kde podle toho, co jsem slyšela, ale pakt už prošel. Tak jak to s ním vlastně je? A ještě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Profesorka Hogenová: Lžou vám hned dvakrát. Tolik zbraní, to to nikdo nevidí?

21:20 Profesorka Hogenová: Lžou vám hned dvakrát. Tolik zbraní, to to nikdo nevidí?

Jakmile je něco samozřejmého, tak je to vždycky něco, u čeho se musíme zastavit. „Protože tím se nám…