Aspen Institute je mezinárodní nezisková organizace, jeden z nejprestižnějších politických think-tanků. Založena byla roku 1950 v Chicagu Walterem Paepckem. Jejím cílem je nabídnout platformu pro politickou diskuzi a podporovat hodnotově orientované vedení. Zabývá se i analýzou a hledáním řešení současných hospodářských a sociálních otázek. Českou pobočku vede Radek Špicar, předsedou správní rady pak je Michael Žantovský, velvyslanec ve Velké Británii. O otevření pobočky institutu u nás se zasloužili především Karel Schwarzenberg a finančník Zdeněk Bakala.
Zachar Prilepin vysvětluje, že to, co nám přijde jako zpátečnické, tedy zákony proti právům menšin, promování církve a podobně, je naopak znakem ruské konzervativní revoluce, ke které právě dochází. Podle něj nemusí být evoluce jenom krokem kupředu. Což vztahuje k ruské literatuře, kde tento motiv chybí. „Čím více se v čase vzdalujeme od ukřižování Krista, tím méně jsme schopni následovat jeho cestu,“ říká Prilepin. Rusko tedy jde dopředu, což z našeho pohledu je zpět k tradicím.
Celé vydání Aspen Review najdete ZDE
Pokud máme někde uchovat evropskou tradici, bude to v Rusku,“ tvrdí Prilepin a dodává, že komunismus Sovětského svazu rozhodně nebránil lidem provozovat víru. „Komunista nebyl člověk, který ničí kostely a střílí kněze jen tak od cesty,“ dodal.
O směřování Ruska zpět k tradicím však podle Zachara Prilepina nerozhoduje jeho vláda, ale celá společnost. „Převládá takový mýtus, že Rusko je národem s mentalitou otroků a nevolníků, národem pasivity, nedostatku odvahy k boji za svoje zájmy,“ říká Prilepin a vysvětluje, že se jedná jen o dojem a že je to právě ta většinová společnost, která elity k onomu návratu k tradicím vede. A když nespolupracují, tak je prostě vymění. „Elita nevede národ, oni jsou tím národem vedeni na vodítku.“

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: spa