Putinovi sestřelili letadlo, chce trestat, do opravdové války nemůže, proto ta válka s rajčaty. Výprask z ukrajinských novin

30.11.2015 18:55

Rusko zavedením sankcí proti Turecku ukázalo svoji slabost, tvrdí ukrajinský novinář a analytik Vitalij Portnikov. Sankce jsou podle něj důkazem toho, že Rusko využívá ekonomická opatření k dosažení svých vlastních zájmů. Informuje Ukraine Today.

Putinovi sestřelili letadlo, chce trestat, do opravdové války nemůže, proto ta válka s rajčaty. Výprask z ukrajinských novin
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka Ruska

„Turecko dnes prochází tím, co si zakusila Gruzie, Ukrajina, Moldávie a Bělorusko. Je to podobné tomu, s čím zápasí Evropská unie,“ píše Portnikov.

Evropa podle něj Turecko varovala před přílišnou závislostí na Rusku a jeho trhu. „Protože ruský trh není opravdovým trhem. Spíš je to Putinův trh,“ podotýká novinář, podle kterého se Putin může kdykoliv rozhodnout jakkoliv postihnout kteroukoliv dohodu.

„Rusko není jedinou zemí, která tak jedná. Ekonomické sankce jsou často užívané v situacích, kdy není dostupné vojenské řešení,“ píše novinář a připomíná sankce, které uvalily USA na někdejší Sovětský svaz. Ty se však týkaly přístupu k pokročilým technologiím. „Tehdy se jednalo o vážné sankce, cílené na technologické zpátečnictví Sovětského svazu, které vedly k jeho následnému pádu,“ píše Portnikov a přirovnává je k současným sankcím Západu na Rusko, které se podle něj také týkají vývozu technologií do Ruska. „Nikdo nemá strach o ruský export vodky či medu.“

„Rusko je na druhou stranu ponořené do zákazů jídla,“ tvrdí novinář, podle kterého země ani nic jiného nikomu zakazovat nemůže, jelikož sama má jenom energie. „Rusko může být na Turecko uražené do nekonečna – nepřestane mu však dodávat plyn.“

Cílem Kremlu podle něj není působit škody, nýbrž hýbat trhem a k tomu slouží právě embarga na dovozové zboží, ať se již jedná o polská jablka, gruzínská vína, nebo v tomto případě turecká rajčata, která inspirovala Portnikova k celé úvaze.

Mají však jednu velkou nevýhodu a ta spočívá v tom, že rychle porostou jejich ceny na ruském domácím trhu. „A ty budou ještě vyšší, až Rusko 1. ledna 2016 zcela odmítne veškeré ukrajinské zásobování. Protože sankce proti EU jsou cílené především na elitní sektor spotřeby – většina Rusů si tak nemůže dovolit koupit italské sýry, francouzská vína, německé šunky a jiné zboží na denní bázi. Neexistuje nic, co by mohlo nahradit turecké a ukrajinské zboží, nehledě na to, jaké pohádky říkají představitelé ruského ministerstva zemědělství,“ tvrdí Portnikov.

„Tyto sankce vytvářejí novou krizi, ne však pro ostatní země, ale pro samotné Rusko,“ píše novinář a tvrdí, že Putin si to odmítá připustit. „Jeho letadlo sestřelili, chce potrestat viníky, nemůže však jít do opravdové války. A tady začíná válka s rajčaty,“ tvrdí Portnikov, podle kterého ji odnesou především „nevinní turečtí občané“ v Rusku.

„A to je jasná ukázka ruské slabosti. Země, která vede válku proti jídlu, je vždy slabá,“ píše. Rusko podle něj nemá žádné soupeře stejné úrovně, protože dokáže jen „střílet zbraněmi a vyhýbat se jídlu“. 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: spa

Mgr. Karel Krejza byl položen dotaz

Naše obrana

Jak bude ČR dál podporovat Ukrajinu, když jsou naše zásoby vyčerpány (tvrdí to Černochová)? A kde se najednou vzaly finance na nákup další munice? Zajímalo by mě taky, nakolik jsme zásobeni sami pro sebe a jestli máme vůbec dost velkou armádu (asi ne, když se uvažuje o obnovení povinné vojny)? Proto...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Fiala lže.“ Petr Holec se pustil do premiéra. Jde o přijetí v Bílém domě

15:02 „Fiala lže.“ Petr Holec se pustil do premiéra. Jde o přijetí v Bílém domě

Premiéru Fialovi prý prošla další lež, tentokrát k jeho cestě do USA za prezidentem Bidenem. Ve svém…