Hněv, strach a nenávist tváří v tvář uprchlické krizi, které politici, včetně několika světlých výjimek, přiživovali v předvolebním zápolení o hlasy voličů, vedly dle Radičové k tomu, že voliči nakonec přestali rozlišovat mezi jednotlivými politickými subjekty a vnímali je jako jeden jednolitý shluk. Radičová tvrdí, že právě agresivní rétorika, před kterou by bledla závistí i francouzská nacionalistická politička Marine Le Pen, povzbudila radikální proudy, což pomohlo otevřít cestu do parlamentu neonacistům.
„Došlo k potlačení nejdůležitějších výdobytků listopadu 1989 – svobody, lidských práv a právního státu. Zastánci lidských práv byli titulováni jako svatoušci, přitom právě to bylo to, co jsme se snažili vložit do naší společnosti, abychom byli rovnocenní a sebevědomí občané tohoto světa,“ uvedla expremiérka v rozhovoru pro Denník N. Podle Radičové nelze ospravedlnit šlapání po svobodě a lidských právech. „Pokud to jednou uděláte, vytváříte precedens a neumíte to zastavit. Je to nesmírně riskantní hra, která se v historii mnohokrát vymstila,“ varuje slovenská politička.
Za úspěchem krajně pravicové Ľudové strany Naše Slovensko Mariana Kotleby vedle agresivní rétoriky politiků stojí dle Radičové i převládající frustrace Slováků, neustálé korupční kauzy či velké zklamání z politické reprezentace. Šance na poslanecký mandát si ale také zvyšoval sám Kotleba, který prý deset let pracoval na získání voličské podpory, když vedle chození do kostelů a dalších aktivit objížděl nejchudší slovenské regiony.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: luš