Rakousko znovu utáhlo šrouby uprchlíkům. A je zde fakt, který by potěšil prezidenta Zemana

18. 2. 2016 8:42

Včera čtenáře ParlamentníchListů.cz mimořádně zaujal text, kde jsme informovali o rozhodnutí Rakouska připojit se k návrhu států V4 spočívajícímu ve vybudování plotu na makedonsko-řecké hranici. Mezitím Rakousko přišlo s dalšími restriktivními opatřeními, prostřednictvím kterých chce omezit migrační tok směřující do země.

Rakousko znovu utáhlo šrouby uprchlíkům. A je zde fakt, který by potěšil prezidenta Zemana
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Vše je raději oplocené

V prvé řadě rakouská vláda ústy ministryně vnitra Johanny Mikl-Leitner oznámila, že omezí počet uprchlíků překračujících hranice země na 3200 denně. Dále se sníží denní limit žádostí o azyl, který bude nově stanoven na osmdesát. „Denní limit se bude vztahovat na migranty, kteří chtějí žádat o azyl v sousedním státě. Rakouskem prochází téměř nejvíce uprchlíků ze všech evropských zemí a je tedy logické, že chceme naši hranici tímto způsobem zabezpečit,“ uvedla podle rakouské tiskové agentury APA Mikl-Leitner. Rakouský kancléř Werner Faymann ve včerejším rozhovoru pro list Kurier zase konstatoval, že podle jeho názoru bude Berlín v postoji k přistěhovalecké politice brzy následovat Vídeň.

Celý text v angličtině najdete ZDE.

Deutsche Welle (DW) také připomíná, že již v úterý Vídeň přikročila ke zpřísnění kontrol na svých třinácti hraničních přechodech se Slovinskem, Itálií a Maďarskem. „Nově stanovený denní limit pro počet příchozích ve výši 3200 však stejně znamená, že by přes Rakousko za celý rok prošlo 1 168 000 migrantů a přes 29 000 by jich v zemi mohlo požádat o azyl. V loňském roce přijalo Rakousko 90 000 žádostí o azyl, ale v uplynulém měsíci avizovalo, že v letošním roce přijme pouze 37 500 žádostí o azyl. Mnozí z téměř 1,1 milionů migrantů, kteří dosáhli v roce 2015 evropských břehů, směřovali do Německa a Švédska, kam prošli právě přes Rakousko,“ píše DW.

Výše uvedené informace mohou potěšit českého prezidenta Miloše Zemana, který razí tezi, že pokud uprchlík nezůstane v první bezpečné zemi, jedná se o ekonomického migranta. Obrat v přistěhovalecké politice někdejšího největšího spojence Německa znamená další potíže pro kancléřku Angelu Merkelovou, která bude na dnes začínajícím summitu v Bruselu o to hůře obhajovat své neměnné postoje. Merkelová zkraje tohoto týdne znovu opakovala, že vystavení plotu na makedonsko-řecké hranici rozhodně nepovažuje za optimální řešení. Nejenom v německých médiích se otevřeně píše o tom, že se tak kancléřka a vůbec celá země dostávají v rámci evropského kontinentu do izolace.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: pro

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hillary Clintonová je fakt svině. Merkelová, to radši ani nepište, co si myslím. Žádná budoucnost nebude, Evropa podlehne, soudí proslavená židovská osobnost Prahy

7:07 Hillary Clintonová je fakt svině. Merkelová, to radši ani nepište, co si myslím. Žádná budoucnost nebude, Evropa podlehne, soudí proslavená židovská osobnost Prahy

Evropa by se měla ozbrojovat. Učit by se měla od Izraele, tvrdí majitel slavné pražské košer restaur…