Rath seděl ve vězení, ale pořád byl poslancem. Takže mu soud přiklepl přes čtvrt milionu za náhrady

13. 2. 2016 16:15

Spor o nemravnost. Tak by se dala nazvat pře mezi exposlancem Davidem Rathem a Poslaneckou sněmovnou. Rath totiž požádal o doplacení poslaneckých náhrad ve výši 280 tisíc korun, a to za dobu, kdy byl ve vazbě. Sněmovna argumentovala právě nemravností požadavku, soudkyně, která Rathově žalobě nyní vyhověla, to však tak nevidí. Píše o tom server Lidovky.cz.

Rath seděl ve vězení, ale pořád byl poslancem. Takže mu soud přiklepl přes čtvrt milionu za náhrady
Foto: Hans Štembera
Popisek: David Rath

Soudkyně Jana Jurečková z Obvodního soudu pro Prahu 1 v písemné podobě rozsudku uvedla, že rozpor s dobrými mravy nespatřuje. Rath se podle ní domáhá nároku, který mu zákon přiznává. Právník Poslanecké sněmovny již podal proti rozsudku odvolání. 

Rath se dožaduje náhrad na ošatné, dopravu a diety ze služebních cest. „Není v rozporu s dobrými mravy, pokud se žalobce (Rath) domáhá vyplacení víceúčelové paušální náhrady, která mu podle zákona za rozhodné období náleží, neboť se domáhá nároku, který mu zákon přiznává a jeho uplatněním nesleduje záměr poškodit žalovanou (Sněmovnu). Nejde tedy o zneužití práva,“ uvádí soudkyně.

Rath ve vazbě, v níž strávil více než rok kvůli obvinění z korupce, dostával plat poslance v plné výši, zároveň mu také Poslanecká sněmovna hradila výdaje na odborné a administrativní práce, na asistenta, telefonní poplatky či internet. Podle Jurečkové má však nárok i na zbylé náhrady, neboť po celou dobu, i z vazby, vykonával poslanecký mandát – předkládal z vazby návrhy zákonů.

Podle soudu by měl Rath získat i úroky z prodlení a Poslanecká sněmovna by měla také uhradit náklady soudního řízení. Právník Poslanecké sněmovny Marek Nespala však stále doufá, že u odvolacího Městského soudu v Praze zvítězí zdravý rozum.

Původní text ZDE

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vef

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Děvko! neudržel se Miroslav Kalousek. Babiš má páku na Zemana. A Eva Holubová...

11:15 Děvko! neudržel se Miroslav Kalousek. Babiš má páku na Zemana. A Eva Holubová...

Sociální sítě se plní nejrůznějšími ohlasy na volby. Co sdělil například ústavní právník Zdeněk Koud…