Rebelové opouští Syrizu. V Řecku se prý rodí nová strana

21.08.2015 20:45

Řecká krize má další zvrat. Rebelující politici z vládnoucí strany Syriza, kterou vede řecký premiér Alexis Tsipras, se rozhodli odtrhnout od strany a založit vlastní politické uskupení. To se jmenuje Lidová jednota. Informuje The Guardian.

Rebelové opouští Syrizu. V Řecku se prý rodí nová strana
Foto: europarl.europa.eu, tan
Popisek: Alexis Tsipras, premiér zadluženého Řecka

Rebelové, vedení bývalým ministrem energetiky Panagiotisem Lafazanisem, založili třetí největší politické uskupení v řeckém parlamentu. Existuje tedy možnost, že se jim podaří získat mandát k sestavení nové vlády. Celkem se jedná o 25 politiků, kteří nesouhlasí s postupem Syrizy a dali tak najevo den po Tsiprasově veřejné rezignaci. 
 
Tu premiér ohlásil ve čtvrtek v přímém přenosu. Řekl také, že „cítí morální povinnost dát lidem možnost rozhodnout o třetím mezinárodním záchranném balíčku a na něm navázaných plošných úsporných opatřeních.“ 
 
„Tohle je základ demokracie, my nemáme problém ptát se lidí. Nechceme vládnout proti vůli lidu,“ řekl George Katrougalos, ministr práce v rozhovoru pro BBC Radio 4. Dodal, že Tsipras a jeho vláda „věří ve správnost naší politiky a ve vyzrálost řeckých voličů.“
 
Minulý týden se Tsiprasovi podařilo „upilotovat trestající, tříletý balíček v hodnotě 86 miliard euro skrz řecký parlament“, bohužel pouze za pomoci opozice a s velkými ztrátami ve vlastních řadách. Skoro třetina z celkového počtu 149 členů Syrizy totiž buď hlasovala proti, či se hlasování zdržela. Katrougalos dále dodal, že se jim podařilo dosáhnout „té nejlepší možné dohody“, když byli postaveni před „ekonomické vydírání“. Řekl také, že „demokracie v Řecku funguje, selhává však na úrovní EU.“
 
 
Na otázku, zda se v Řecku obávají vzestupu ultrapravicových stran, řekl Katrougalos, že už se nejedná o „typickou konfrontaci mezi levicí a pravicí“. Úspěch svojí strany také vidí jako test Evropy. Zda dokáže bojovat proti neoliberální politice a zvrátit recesi. 
 
„Řecko se stane zrcadlem evropské budoucnosti. Jaká bude, vzejde z toho, jakým způsobem se nám podaří zvládnout tyto složité podmínky,“ řekl a dodal „Nikdy nešlo jen o řecký problém, je to mnohem širší konfrontace mezi dvěma vizemi Evropy. Tou sociální a tou neoliberální.“
 
Řecký prezident Prokopis Pavlopoulos už začal jednat s jednotlivými stranami, zda budou schopné sestavit vládu, což je za současných podmínek velmi nepravděpodobné. Pokud k tomu nedojde, dojde k rozpuštění parlamentu a novým volbám, jejichž nejbližší možný termín vychází na 20. září. 
 
Řečtí věřitelé však v nové vládě problém nevidí. Podle vyjádření Thomase Wiesera, prezidenta pracovní skupiny Euroskupiny, se jedná o očekávaný a žádoucí vývoj událostí. Oznámil, že po řeckých volbách proběhne důležité setkání. „V říjnu budeme mít jednání o možném oddlužení a doufáme v další pokroky v našem programu.“
 
 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: spa

migrační pakt

Dobrý den, prý budete ve sněmovně jednat o migračním paktu. Znamená to, že jde ještě zvrátit jeho schválení nebo nějak zasáhnout do jeho znění? A můžete to udělat vy poslanci nebo to je záležitost jen Bruselu, kde podle toho, co jsem slyšela, ale pakt už prošel. Tak jak to s ním vlastně je? A ještě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Profesorka Hogenová: Lžou vám hned dvakrát. Tolik zbraní, to to nikdo nevidí?

21:20 Profesorka Hogenová: Lžou vám hned dvakrát. Tolik zbraní, to to nikdo nevidí?

Jakmile je něco samozřejmého, tak je to vždycky něco, u čeho se musíme zastavit. „Protože tím se nám…