„Věřitelé budou Řecko nutit dál škrtat a zvyšovat daně, a když toto děláte, tu zemi posouváte dál do hnoje,“ prohlásil velmi tvrdě Michl hned v úvodu. Švejnar mu dává v zásadě za pravdu, ale věří, že privatizace řeckého státního majetku tento trend zvrátí. Michl je však i nadále přesvědčen, že Řecko má jen dvě cesty. Buď má škrtat ještě víc, snížit si platy a tak podobně, aby se za pár let ekonomika vrátila k růstu. Anebo může přejít zpět na svou měnu, mohutně ji oslabit a celým procesem projít pomaleji.
Plány se stinnými stránkami
Stojí také za pozornost, že dnes panují hluboké rozpory mezi věřiteli Řecka. Mezinárodní měnový fond jasně říká, že je tento dluh nesplatitelný, takže by se ho měla část odpustit nebo aspoň prodloužit splatnost. „Je to s křížkem po funuse,“ poznamenal k tomu Michl. Tento krok se měl udělat v okamžiku, kdy byl řecký dluh ještě v rukou bank, a ne států, protože dnešní krok povede k tomu, že dluhy fakticky zaplatí Slováci, Němci, Francouzi a další.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp