Řecký novinář pamatuje drachmu a říká: Bez eura zase budeme balkánským Zapadákovem

15.07.2015 22:42

V Řecku se bude pravděpodobně už za pár minut hlasovat o návrzích věřitelů a jedna věc je už teď jistá. Část poslanců levicové strany Syriza nebude hlasovat pro tvrdé požadavky věřitelů. Premiérovi ale pomůže opozice, která bude chtít, aby se Alexis Tsipras také „umazal“ stejně jako oni, kteří kvůli tomu prohráli volby. Řecký novinář prozrazuje, proč tamní lidé tolik touží po zachování eura.

Řecký novinář pamatuje drachmu a říká: Bez eura zase budeme balkánským Zapadákovem
Foto: Hans Štembera
Popisek: Shromáždění na podporu Řecka na pražském Jungmannově náměstí. Sešlo se několik desítek lidí

Giorgos Christides, dopisovatel německého Spiegelu a britské BBC, ve středečních Událostech, komentářích České televize konstatoval, že si ve svých třiceti devíti letech pamatuje drachmu a ví, co to znamenalo. Ví, že to byla slabá měna, za kterou se na Západě nedalo skoro nic koupit a bylo těžké studovat v zahraničí. Po návratu ke drachmě, původní řecké měně, prý dnes volají především občané okolo dvaceti let, kteří si vlastně tuto měnu vůbec nepamatují. „Návrat k drachmě znamenal, že z Řecka bude balkánský Zapadákov,“ řekl jasně.

Více centralizace nám nepomůže, varuje rektor Cevro Institutu

Rektor vysoké školy Cevro Institut Josef Šíma to ale vidí trochu jinak. V témže pořadu uvedl, že dnes čtyřicetiletí Řekové mohou mít pocit, že jim euro pomohlo k prosperitě, ale ve skutečnosti jim tato měna pomohla jen k levným půjčkám. „Je evidentní, že si Řekové žili nad poměry,“ zaznělo z jeho úst. Další půjčka Řecku povede jen k tomu, že se tato země bude dál a dál zadlužovat. Skutečnou cestou k oživení jsou jen reformy. „A přestože se Řekům asi zdají tvrdé, v porovnání s tím, co jsme zažili např. u nás, jsou tyto reformy měkké,“ uvedl.

Dluhy Řecka byly před pěti lety záležitostí soukromých firem, ale díky umanutosti evropských politiků se z toho stal vládní problém. Dnes přitom vidíme, že přesouvání řešení tohoto problému na Brusel rozhodně nepomáhá. Jestliže dnes francouzský prezident Francois Hollande volá po jednotné ekonomické vládě eurozóny, což je krok k federalizaci. Šíma má za to, že se i tento krok ukáže jako špatný.

Dalšími hosty k tématu byly dvě dámy – senátorka Veronika Vrecinová (ODS) a poslankyně za ANO Margita Balaštíková. Druhá jmenovaná konstatovala, že její stranický šéf Andrej Babiš (ANO) sice připouští, že by Česko mohlo ručit za rychlopůjčku Řecku, ale pouze za podmínek, že vlastně ručit nebude muset. Odpovědnost by měly nést další země eurozóny, nikoli Česko. Senátorka Vrecinová prohlásila, že teď sice není čas na vystoupení Česka z EU, jak o něm uvažuje Velká Británie, ale rozhodně žijeme v době, kdy je třeba bedlivě sledovat a posuzovat, co se v EU děje.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

migrační pakt

Dobrý den, prý budete ve sněmovně jednat o migračním paktu. Znamená to, že jde ještě zvrátit jeho schválení nebo nějak zasáhnout do jeho znění? A můžete to udělat vy poslanci nebo to je záležitost jen Bruselu, kde podle toho, co jsem slyšela, ale pakt už prošel. Tak jak to s ním vlastně je? A ještě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

To si to ČT zase podělala. Seriál Stíny v mlze viděl, kdo neměl

10:21 To si to ČT zase podělala. Seriál Stíny v mlze viděl, kdo neměl

„Konečně se lidi chytili a začínají se pěkně udávat. Napráskali řezníka, co nadával na Ukrajince, a …