Ředitel bral kokain, holdoval alkoholu, žil v paranoidním světě. Spoluobviněný v kauze Homolka ohromil soud slovy o Dbalém

14. 1. 2016 15:19

Náměstek bývalého ředitele nemocnice Na Homolce Michal Toběrný se tvrdě pustil do svého někdejšího nadřízeného Vladimíra Dbalého. Obžaloba totiž těží z Dbalého deníku, jenž údajně obsahuje data nejen o Dbalého mnoha schůzkách. Toběrný však tvrdí, že si svých 30 milionů vydělal poctivou prací díky nadprůměrným příjmům. Informují Lidovky.cz

Ředitel bral kokain, holdoval alkoholu, žil v paranoidním světě. Spoluobviněný v kauze Homolka ohromil soud slovy o Dbalém
Foto: repro youtube.com / tan
Popisek: Někdejší šéf nemocnice Na Homolce MUDr. Vladimír Dbalý

Michal Toběrný, který je obžalován spolu se svým někdejším nadřízeným Vladimírem Dbalým z korupce, tvrdí, že je nevinen. „To vše jen proto, že jsem se ocitl v textu člověka, jenž žil ve svém paranoidním světě, užíval kokain, psychotropní léky a holdoval alkoholu,“ hájil se Toběrný.

Dbalý si jeho útoky a polemiku s obsahem svého deníku jen v klidu vyslechl. „Tento text podle mě žádným diářem není. Nepřísluší mi hodnotit, co jeho autora vedlo k jeho sepsání. Kdybych se měl zúčastnit všech popisovaných schůzek, nemohl bych zvládnout svoji funkci náměstka ani primáře,“ řekl soudu Toběrný, který si mimo jiné i stěžoval na policejní zacházení se svou osobou.

„Policisté dostali přesné zadání, jakým způsobem mě mají vyděsit. Musím říct, že z velké části se jim to podařilo,“ řekl bývalý náměstek.

Celý text zde

„Nikdo nemůže tvrdit, že můj majetek nepochází z legálních zdaněných příjmů,“ stěžoval si Toběrný i na množství zabaveného majetku a obhajoval jej tím, že jak on, tak jeho manželka měli nadprůměrné příjmy, a tudíž si do roku 2014 vydělal 30 milionů korun. Obžalobu následně označil za „účelově lživou“ s tím, že se jedná o „účelovou kriminalizaci (jeho) osoby“.

Obžaloba totiž staví především na Dbalého deníku, což jsou zápisky bývalého ředitele nemocnice, ve kterých jsou zaneseny údaje o úplatcích, ale i „alkoholové a drogové výstřelky“. Podle Dbalého se však jedná o „literární fikci“.

V případu je obviněno celkem sedm lidí „z korupce při tendrech na digitalizaci chorobopisů za 146 milionů korun a nákup Leksellova gama nože za 140 milionů korun.“

Dbalý a Toběrný jsou obviněni z toho, že údajně přijali úplatek ve výši 5,6 milionu korun za to, že z výběrového řízení vyřadili firmu, jejíž nabídka byla výhodnější, čímž prý „nemocnici vznikla škoda nejméně 57 milionů korun“. Oběma hrozí až 12 let vězení, ostatním pěti obžalovaným pak až osm let za manipulaci s tendry a praní špinavých peněž.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: spa

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Děvko! neudržel se Miroslav Kalousek. Babiš má páku na Zemana. A Eva Holubová...

11:15 Děvko! neudržel se Miroslav Kalousek. Babiš má páku na Zemana. A Eva Holubová...

Sociální sítě se plní nejrůznějšími ohlasy na volby. Co sdělil například ústavní právník Zdeněk Koud…