Řeší finanční správa Babišovy korunové dluhopisy? Moravcovi odpovídal nejen ředitel Janeček

26.03.2017 14:30 | Zprávy

Jak je to s placením daní v Česku? Přistupují finanční úřady ke všem stejně, nebo u některých podnikatelů mávnou rukou nad tím, že „účetní udělala chybu“, zatímco drobným živnostníkům nic nedarují? Nejen o tom v nedělních Otázkách Václava Moravce diskutovali bývalá náměstkyně ministra financí Andreje Babiše (ANO) Simona Hornochová, generální ředitel Generálního finančního ředitelství Martin Janeček a jeho předchůdce ve funkci Jiří Žežulka.

Řeší finanční správa Babišovy korunové dluhopisy? Moravcovi odpovídal nejen ředitel Janeček
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze, ilustrační foto

Hned v úvodu pořadu Hornochová odpovídala na otázku, jestli EET příliš nezatěžuje podnikatele. Dáma si to nemyslí. Podnikatelé se podle jejího názoru prostě musejí popasovat s tím, že mají nové povinnosti a hotovo. „Musíme si zvyknout na to, že se musíme zajímat o své povinnosti, takže je třeba zvednout telefon a zeptat se odborníků – daňových expertů, jak to je,“ prohlásila dáma.

EET zafunguje dobře, věří bývalá Babišova ministryně

Úředníci si za podání vysvětlení k žádosti účtují tisíc korun, což je podle Janečka v pořádku. Aby „nepřátelé EET nezahltili finanční správu nadbytečnými dotazy“. Normálně totiž vydání závazného stanoviska stojí deset tisíc korun. Tisícikoruna je prý jen jakási pojistka.  

EET bude podle Hornochové dobře fungovat i při zavádění třetí a čtvrté vlny projektu, kam spadnou i drobní živnostníci, kteří opravují spotřebiče v domácnostech. Žežulka byl ovšem jiného názoru. „U těch drobných živností budou mít živnostník a zákazník společný zájem na tom účtenku nevydat,“ upozornil Žežulka. Hornochová kontrovala, že si finanční úřady poradí i s těmito případy.

Zkritizovala však daňovou správu za to, s jak zastaralým systémem pracuje, když se i v roce 2017 vyžaduje po podnikatelích, aby stokrát dokola vyplňovali do daňových přiznání údaje, které stát už dávno má.

Za dobrý nástroj k výběru daní označili Janeček s Hornochovou kontrolní hlášení k DPH. „To je systém, který se neustále vylepšuje a učíme se s tím pracovat. Já jsem osobně přesvědčen, že ty efekty se více projeví až ve druhém či třetím roce po zavedení,“ řekl Janeček. Stejně tak považuje za správné pokutování podnikatelů, kteří pochybili při podávání kontrolních hlášení.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Často mluvíte o lidech v exekuci nebo inslovenci

Ale zamýšlel jste se někdy na tím, jak minimalizovat to, aby se do nich lidé dostávali? A když už, aby to pro ně nebylo úplně likvidační - hlavně teda exekuce. Vím, že jste prosadili milostivé léto, ale to problém zcela neřeší a také nebylo určeno pro všechny. PS: Zabýváte se i přístupem exekutorů, ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Arménský postrach nebo bývalý mládežník ODS. Více o provokatérech z protivládních demonstrací

4:46 Arménský postrach nebo bývalý mládežník ODS. Více o provokatérech z protivládních demonstrací

„Když už děláme bordel, tak ho děláme nejlépe v ČeskoSlovensku,“ napsal kdysi kontroverzní youtuber …