Romské sdružení si nezákonně namastilo kapsy. Lidé zas budou mít důvod, proč nadávat na dotace pro menšiny

16.02.2015 19:06 | Zprávy

Peníze do spřátelených firem, odměny v naddimenzovaných částkách, sto tisíc v superhrubé mzdě, luxusní elektronika... Představitelé Libereckého romského sdružení (LRS) brali padesát tisíc měsíčně a ještě se tím chlubili před těmi, kdo živořili a potřebovali skutečně pomoc. Za tyto machinace s evropskými dotacemi jim nyní soud přikázal vrátit kraji 2,6 milionu korun a k tomu zaplatit úroky. Oni si rozhodnutí do soudní síně ani nepřišli vyslechnout.

Romské sdružení si nezákonně namastilo kapsy. Lidé zas budou mít důvod, proč nadávat na dotace pro menšiny
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze, ilustrační foto

V Liberci si funkcionáři LRS za peníze, určené na služby související s integrací problematických Romů do společnosti, kupovali iPady nebo stolní fotbálky za necelých 42 tisíc korun. K tomu šlo i o vystavování falešných faktur za pronájem prostor. 

Už v roce 2012 "prosáklo“, že sdružení má vrátit neoprávněně vyčerpanou část dotace ve výši 2,6 milionu korun. Chtěl to po něm kraj. Šlo o podivně využitou podporu na komunitní centra a terénní práci, v podstatě o tunelování evropské dotace. Sdružení v soutěžích na sociální prevenci uspělo s projekty celkem za zhruba 50 milionů korun.

Padesát tisíc plat pro nevzdělané? Hráli si na grófy

Kontrola Ministerstva práce a sociálních věcí tehdy odhalila řadu pochybení. Pozastavila se i nad neobvykle vysokými mzdami. Běžně se pracovníkům organizací působícím v tomto rezortu vyplácí kolem 15 tisíc korun měsíčně, v libereckém případě šlo o závratných 50 tisíc korun.

V jednom z rozhovorů pro ParlamenntíListy.cz se o tom shodou okolností zmínila i Jitka Gáborová, která redakci svěřovala svůj autentický příběh o hledání syna.  Kdysi se prý na sdružení obrátila s prosbou o pomoc. "Marně, ti Romáci bez vzdělání se mi jen chlubili, že berou padesát tisíc měsíčně. Vůbec se nedivím, že zavřeli to sdružení a možná zavřou i je. Oni tam nebyli pro nás, Romy, ale jen pro svůj užitek. Hráli si na grófy (hrabě, šlechtic - pozn. red.),“ uvedla.

Přelévání peněz přes nájemní smlouvu

Chyběla i dokumentace o samotných klientech sociálních služeb. Nebylo například jasné, kolik dětí navštěvuje nízkoprahová centra v Hrádku nad Nisou nebo v Tanvaldu. Kraj například zjistil, že sdružení platilo za pronájem prostor pro komunitní centrum radnici v Tanvaldu 1000 korun za rok, kraji ale přeúčtovávalo nájem 24 000 korun.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Lucie Bartoš

Mgr. Marek Novák, MBA byl položen dotaz

Mluvit a mluvit

Podle vás je třeba o problémech, jako je třeba narůstající nezaměstnanost mluvit, ale podle mě mluvíte vy politici až moc. Naopak si myslím, že co neděláte je, že problémy lidí fakt řešíte. Tak třeba jak hodlá ANO řešit problém s nezaměstnaností, ale i s tím, že ti, co pracují, mají žalostně nízké m...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Simionovu vítězství v Rumunsku tleskal muž od Trumpa. Mluvil o Havlovi. A tak jsme na něj naběhli

7:45 Simionovu vítězství v Rumunsku tleskal muž od Trumpa. Mluvil o Havlovi. A tak jsme na něj naběhli

„Dnes tu máme jinou formu totality skrývající se pod termínem liberalismus. To není o demokracii, to…