Rozkradení, křičeli na Petra Fialu v Plzni. ODS se jako jediná poučila z chyb a bude vládnout dobře, ujišťoval

14.04.2017 19:22

REPORTÁŽ Požadavek, aby už Marek Benda nekandidoval, a varování před neutužením spolupráce s EU. I to zaznělo v otázkách na posledním, třináctém zastavení jarní roadshow předsedy ODS Petra Fialy po krajích naší republiky v Plzni. Pochlubil se dobrými výsledky ODS, varoval na příkladu Slovenska před přijetím eura a přítomní se dozvěděli, jaké školy by „z fleku“ zrušil. Představil lídra krajské kandidátky, děkanku ze Západočeské univerzity docentku Ilonu Mauritzovou a na závěr reagoval i na drobný incident v sále, kde bylo několik desítek členů a příznivců strany. V auditoriu byl přítomen také poslanec Vladislav Vilímec a krajský a městský radní, bývalý primátor Plzně Martin Baxa.

Rozkradení, křičeli na Petra Fialu v Plzni. ODS se jako jediná poučila z chyb a bude vládnout dobře, ujišťoval
Foto: Václav Fiala
Popisek: Na besedě ODS v Plzni

Na úvod zmínil čtyři základní hlavní body: „První téma je ekonomika. Podmínky pro podnikání v ČR nejsou dobré. Neuspokojuje nás, že máme jeden z nejkomplikovanějších daňových systémů na světě, jsme na nelichotivém 122. místě. Máme zbytečně vysoké daně. Chceme zjednodušit daňový systém i tím, že zrušíme některé daně. Navrhli jsme zrušení silniční daně a odpuštění daně z nemovitosti. Chceme vrátit zpátky dvě sazby DPH, chceme mít nižší sazbu na úrovni 10 procent pro všechno a základní sazbu snížit z 21 procent na 19. Kromě daní chceme snížit odvod, který platí zaměstnavatel za zaměstnance na sociálním pojištění. Tento odvod, který je nejvyšší v Evropě, velmi komplikuje zaměstnavatelům vytváření pracovního místa, prodražuje pracovní místo a má negativní dopad i na zaměstnance, protože zaměstnavatel jim nemůže dát vyšší mzdu, i když zvláště v této době by třeba chtěl. Máme spočítáno, že bychom mohli snížit tento odvod až o dva procentní body, což by bylo něco, co zaměstnavatelé opravdu pocítí,“ uvedl spokojeně na začátku svého expozé předseda ODS.

Jsme před Kambodžou!

„Druhá velká priorita je boj s byrokracií. Mluvíme tady dokonce o antibyrokratické revoluci,“ popsal další z bodů Fiala. „Tady je zapotřebí udělat naprosto zásadní změnu. Byrokracie dusí podnikatele, občany a je zbytečná. Není pravda, že takovouto byrokracii mají všechny evropské státy, není pravda, že je v Německu horší. U nás je to nejhorší. Uvedu jeden příklad – uvádím jej už nějakou dobu a už si jej všimli i v televizi, zmínil jej i Václav Moravec: Vyřízení stavebního povolení v ČR trvá v průměru 247 dní. Jsme na 130. místě na světě. Za námi jsou některé země, jako třeba Kambodža. Nakonec i tam potřebujete k vyřízení stavebního povolení 20 úkonů, v ČR 21. Pokud s tím něco neuděláme, nebudeme stavět, nebudeme investovat. Stát se nemůže chovat arogantně. Stát musí sloužit občanům. ... Každý rok přibývají stovky úředníků na jednotlivých ministerstvech. Chceme výrazně zjednodušit systém kontrol. Proč chodí na jednoho podnikatele nebo jednu veřejnou instituci kontroly z 10, 20 nebo třiceti institucí. Stačí jedna a hotovo. Kontroly přece stojí také nějaké peníze.“

Peníze do škol

„Třetí velké téma je vzdělávání. ČR nemůže být úspěšná, pokud neudržíme tradici země s vysokou vzdělaností, s dobrou, kvalifikovanou pracovní silou. Za posledních deset let jsme zvýšili peníze,“ uvedl Fiala. „To není malé zvýšení, ale ty peníze se neprojevily ani v platech učitelů a hlavně se neprojevily ve kvalitě znalostí a vědomostí žáků. Jak to, že nám klesá znalost matematiky, jak to, že máme podprůměrnou znalost v přírodních vědách. Máme špatné znalosti ve čtenářské gramotnosti.“ Podle Fialy máme vládu, která zavádí povinnou školku, řeší pamlskovou vyhlášku, jednotné přijímačky na střední školy, „…věci, které jsou úplně nedůležité. Ale nebavíme se o tom, co musí stanovit vedení státu, a to, jaké jsou cíle vzdělávací politiky, co mají naše děti vědět, až budou odcházet z deváté třídy.“

Velké téma – Evropská unie

„Poslední velké téma je bezpečnost, evropská a zahraniční politika,“ uvedl další zásadní bod programu Fiala. „ODS je jediná strana v této zemi, která má dlouhodobě jasnou představu, jak máme reformovat EU. Jsme první a jediní, kteří předložili konkrétní plán, co se má dělat s migrační krizí. Jsme to my, kdo iniciuje debatu o brexitu, o našem postoji k této záležitosti a ke všem podstatným evropským věcem. Tady bych se chtěl pochválit. Já jsem osm měsíců vyzýval pana premiéra, aby uspořádal setkání lídrů parlamentních stran, abychom se domluvili na nějaké minimální pozici k brexitu, kterou bude potom česká reprezentace zastávat při jednání v Bruselu. Pan premiér po dlouhém váhání nakonec jednání svolal a máme národní shodu, čeho chceme dosáhnout. Já bych chtěl, aby to šlo ještě dál, abychom se bavili o reformě o EU, ale na to už pan premiér neslyší. Já ho budu tedy tlačit dál, ale do voleb se asi nic nestane. Když mluvíme o bezpečnosti, asi před měsícem jsme předložili návrh zákona, který kdyby byl přijat, tak by zavázal vládu, aby každý rok zvyšovala výdaje na obranu o 0,2 procenta HDP, až bychom dosáhli dvou procent HDP, což je náš závazek při vstupu do NATO.“

Mauritzová jako nestraník v čele kandidátky řekla na úvod: „To, co velice vítám, je, že ODS tvoří svůj program právě s námi, s občany této země, s občany jednotlivých krajů. Jsem ráda, že můžete dnes říci, co si myslíte a co byste rádi v tomto programu viděli.“

Zastavit šílenou kreativitu vládních poslanců

Poté se již rozvinula diskuse. K zákonům mladý příznivec strany prohlásil: „Máme přinejmenším desítky zákonů, které stále platí a nemají vůbec žádný smysl. Napsal jsem takovou tabulku, kde je jich asi 80 a chtěl jsem ji ODS předat, že to bude někoho zajímat. Všichni mi řekli, že by si to rádi pročetli, ale to byla veškerá informace, kterou jsem dostal,“ postěžoval si a pokračoval. „Většina těch zákonů je opravdu zbytečná. Vzpomínám si na jeden – 15/1970, který odebírá práva lidem, kteří emigrovali. A pořád jej máme v našem právním řádu (šum v sále). Ústavní právník se z toho naprosto vyděsil.“

Fiala odpověděl: „My ty podněty sbíráme. Vyzvali jsme občany, aby nám posílali příklady zbytečných regulací, nesmyslných zákonů a budeme to vyhodnocovat. Už dnes je spousta podnětů. Řada z nich je i od úředníků, kteří říkají – podívejte se na tohleto, to já musím dělat a chci dělat slušnou úřednickou práci pro lidi, a ne řešit nesmysly.“ V ČR podle Fialy máme doslova právní džungli. „Máme obrovské množství zákonů a jejich změn, ve kterých se nikdo nevyzná. První krok je, že se zastaví ta šílená kreativita, kdy se přijímá jeden zákon za druhým a nikdo už neví, proč a k čemu. Je to fakt zoufalství. Potřebujeme být silnější, aby se to nedělo. Vystupují reprezentanti vlády s vládním návrhem zákona a souběžně jejich poslanci říkají, že mají nachystané novelizace toho zákona. Pak je další věc, a to je také podstatné, a to je výklad zákonů. Ten musí být jednotný. Není možné, aby mně Finanční úřad Brno 2 vykládal zákony jinak než Finanční úřad Brno 3. Tady se ztrácí v lidech pocit spravedlnosti. Jednak proto, že se nevyznají v zákonech, a jednak proto, že vymáhání práva je buď neúčinné, nebo trvá příliš dlouho. Kriminalizují se tu manažerská rozhodnutí,“ posteskl si rovněž.

… ty „matury“…

Slova se ujal „rebel“ MUDr. Marcel Hájek: „Žáci na středních školách psali slohové práce, maturity z českého jazyka. Když to kdysi bylo hodnocenao centrálně, tak jich část dostala pětky a byli to žáci, kteří měli v jiných předmětech výbornou. Aby tedy dostal někdo ze slohu pětku, to by musel být, pane profesore, mentálně zaostalý. Další věc je maturita z matematiky. Vyjadřujete se, že tomu fandíte, že matematika je jazykem přírodních věd a po vás už to teď převzala paní ministryně školství. Nemyslím si to. Je dost lidí, kteří si brali matematiku k maturitě dobrovolně a spousta jich neuspělo.“

„Jsem přesto přesvědčen, že tam matematika má být,“ oponoval Fiala. „Jen je potřeba postupovat systematicky. Když jsem se stal ministrem a zjistil jsem, jak se slohové práce hodnotí, centrálně, tak jsem v tom viděl obrovskou nekompetenci a nespravedlnost a zrušil jsem to. Vrátil jsem to opravování na školy. Spousta věcí, které jsme zaváděli, moji nástupci zase zrušili. Toto je přesně, co se nemělo stát. Je to proti cílům vzdělávacího systému. Až budeme zase na ministerstvu školství – já ne, já budu premiérem,“ prohlásil za smíchu a bouřlivého potlesku Fiala. „Zase to pak upravíme. Považuji zavedení matematiky za předčasné. Děti si to na některých školách neberou dobrovolně, ale proto, že si vybírají mezi cizím jazykem a matematikou a znalost toho jazyka je tak špatná, že jim nezbývá než si vybrat matematiku. A z těchto některých škol 50 procent to neudělá.“

Poté se ještě pochlubil: „My jsme udělali malou změnu ve výuce matematiky na prvním stupni základních škol a výsledek je, že se výsledky zlepšily. Změna se neudělala na druhém stupni a výsledky se stále zhoršují. Dozvěděl jsem se, že na Masarykově univerzitě v Brně studuje učitelství fyziky na přírodovědecké fakultě jeden člověk. A říká, že nakonec nechce učit fyziku! Tak jsme to dopracovali. Proto považuji za naprosto nevyužitou šanci kariérní řád. Formalismus, zbytečnost,“ odsoudil praktiky vládní koalice předseda ODS.

„Dnes máme situaci, že maturuje zhruba 70 procent populačního ročníku a skoro 60 procent jde na vysokou školu. Takže vlastně každý má maturitu. Ta státní maturita vytváří nějaké síto. Stát nemá zjišťovat nedostatky zkoušením, ale jinak. Proto je namístě třeba dělat plošné testování, které tady bylo zavedeno a které sociálnědemokratičtí ministři zrušili. To nebylo zkoušení. To byla informace o tom, kde to nefunguje a co je potřeba změnit. Zrušilo se to a místo toho máme jednotné přijímačky a to už je zkoušení dětí a to je úplný nesmysl,“ vysvětlil Fiala.

Cíl: Reformovat Evropskou unii

„Připravíme dokument, který bude navazovat na Manifest eurorealismu, který kdysi přijala ODS, kde představíme, jak vidíme EU a místo ČR v EU a co se má změnit,“ pokračoval Petr Fiala. „Ať slyšíte o nás cokoliv, od našich nepřátel, různých novinářů – to nejsou nepřátelé, ale tak různě... ODS nechce vyvést ČR z Unie. Jediné, co my chceme a co chceme dlouhodobě, a tím se fakt lišíme od ostatních českých politických stran, je reforma EU. Byli jsme to my, kdo spoluzakládali frakci evropských konzervativců a reformistů. Jak se nám smáli – a hle, frakce je třetí největší v Evropském parlamentu. A dnes řada myšlenek, které se tady formulovaly před deseti lety, tak jsou přebírány jinými stranami. Chceme od konceptu stále těsnější Unie přejít k flexibilní integraci. To je základ jednotný trh a další integrační kroky dobrovolné. Nikdo k nim nemůže být nucen. Chceme vrátit některé kompetence na národní úroveň, máme jasnou představu o tom, co máme vyjednat za výjimky. Chceme, prosím, výjimku z eura, ale to neznamená, že nepřijmeme euro. To znamená, že jej nepřijmeme automaticky a budeme si vybírat, jestli je to výhodné, či nikoliv. Teď je to nevýhodné.“

„Chceme výjimku ze společné azylové a migrační politiky. Tam hrozí naprosto nepřijatelné věci, jako je sjednocování sociálních standardů, to znamená sjednocování sociální politiky, a to ve svém důsledku znamená sjednocování daní. A to prostě nechceme. Chceme, aby v legislativním procesu Evropy měly národní parlamenty větší místo a měly alespoň kontrolní funkci a mohly zabránit některým legislativním návrhům. Což teď nemohou. Je tam jakýsi institut žluté karty, který je směšný a vůbec nefunguje. Zatím ty pravomoci národních parlamentů jsou prakticky nulové. Musíme EU reformovat, jinak nepřežije. Aby toho dělala méně a lépe,“ uvedl za aplausu Fiala.

Lék na zdravotnictví

Petr Zimmerman, bývalý první hejtman Plzeňského kraje, který v Plzni spoluvlastní jednu soukromou nemocnici, byl vybídnut k několika slovům ke zdravotnictví: „Tomáš Julínek a lidé kolem něj připravili reformu zdravotnictví, ale mnoho z ní nezbylo. Přišli sociální demokraté, zrušili poplatky, čímž zdravotnictví vzali pět miliard. Které tam dodnes chybějí a dávají se tam nějak pomocí daní a daňových poplatníků. Zdravotnictví na tom není špatně, ale mohlo by na tom být lépe. Chtěli bychom udělat přehlednou úhradovou vyhlášku. Jsou to předpisy starší dvaceti pěti let, které žijí naprostou setrvačností a jsou úplně odtržené od reality.“

Je čas!

Důchodce, volič ODS, poté horoval za EU: „Když tam jsme, máme respektovat její pravidla a není možné, aby si každý z těch 27 států dělal svůj program…“

Fiala na to opáčil: „Pokud nedojde k reformě, EU nepřežije. Když se lidé rozhodnou vystoupit z EU, co jim řeknete druhý den? Jaké máte řešení? My nejsme Británie. Nemůžeme přijímat věci, které neodpovídají původním smlouvám a zasahují do suverenity. Co je důležitější než to, kde který člověk bude žít, v které zemi – jak přijmout člověka, který tam nechce a země jej také nechce. Kvóty jsou absolutní zásadní omyl, je to chyba evropské politiky. A taky to nefunguje. Mělo se přerozdělit 160 000 lidí a přerozdělilo se 4 či 6 tisíc lidí. Jestli chce v tom někdo pokračovat, tak bez nás. To není nesolidární, ale rozumná politika. Jestli se špatnou imigrační a integrační politikou na Západě dosáhlo toho, že tam vznikají muslimské komunity, které se neintegrují ani v druhé, ani v třetí generaci do společnosti, tak přece my se nebudeme chovat tak, že když ty problémy nemáme, že si je přineseme sem. My se podílíme na všem. Nabízíme pomoc Itálii, Řecku, všem na úrovni Evropy, bilaterální spolupráce, ale nemůžeme si přenášet problémy do ČR. To, že integrační projekt jde špatným směrem, je zřejmé.“

Teď je podle Fialy reálná šance na reformu. „I Evropská komise připustila scénáře, o kterých dlouhodobě mluvíme. Tohle nikdy nebylo. Jestli někdo doplatí na odchod Velké Británie z Unie, tak jsme to my. Je to z hlediska exportu čtvrtá země, 35 000 našich zaměstnanců tam pracuje, je to náš velký spojenec z hlediska představy, jak má vypadat EU. Je to náš spojenec v NATO. Pro ČR odchod Británie je naprosto nevýhodný. A to není chyba Británie. To není chyba Britů. To je důsledek špatné integrační politiky. Tak ji změňme, Francie nebo další, a to už Unie nepřežije. Nejsem ideovým odpůrcem eura. Odhady jsou až 450 miliard korun na dluhových záležitostech neukázněných zemí eurozóny. Měl jsem diskusi, kde byl také Richard Sulík, předseda slovenské stany Svoboda a spravedlnost, nejsilnější pravicové strany. Říkal, že byl zmocněncem pro přijetí eura za Slovensko. Tlačil jsem to, abychom to přijali co nejrychleji, že to bude pro nás výhodné. Dnes jsem si jist, že jsme to neměli udělat, že je to nevýhodné. Vůbec jsem netušil, k čemu to půjde a všem radím – nedělejte to,“ překvapil přítomné svým zážitkem Fiala. „V jižních zemích Španělska mají 35procentní nezaměstnanost, 85procentní nezaměstnanost mladých lidí a v Německu nemají pracovní síly a nikdo se tam nepřestěhuje! Budeme v Evropě hájit zájmy Francouzů a Němců, protože evropské zájmy vlastně nejsou?“

Na dotaz k výzkumu Fiala řekl, že „ve vědě platí, že kdo je úspěšný, má dostat finanční prostředky. Kdo úspěšný není, tak je nemá dostat. Věda není rovnostářská. Platí tam dokonce biblické – kdo má, tomu má být ještě přidáno, a kdo nemá, tomu má být vzato i to málo, co má“.

Co s Markem Bendou

Muž středních let k důvěryhodnosti pobavil sál svým příspěvkem: „Jsem dlouholetý volič ODS s výjimkou pár voleb, kdy to bylo s panem otcem zakladatelem trochu k nevydržení, ale v podstatě dnes mne velmi mrzí a stále čtu na internetových diskusích a mluvím se známými – ODS, zlodějská strana. Nemyslím, že ODS má více průšvihů než třeba sociální demokrati. Mám pak jeden konkrétní návrh – prosím poproste pana Marka Bendu, aby už nekandidoval...“

„Marek Benda je velmi kompetentní, aktivní, úspěšný politik,“ zastal se jej Petr Fiala. „V parlamentu dělá obrovskou práci pro lidi. A je věrný principu a zásadám. Není u mnoha voličů oblíbený, ale představte si, že byl dvakrát na naprosto nevolitelném místě, a všechny přeskákal, a proto je poslancem. Ne že jej ODS dala dopředu, ale on se tam dostal, protože lidé z Prahy mu dali důvěru. Letos je na šestém místě kandidátky. Buďme spravedliví. Je to pracovitý člověk. A vyhrává volby,“ vysvětlil předseda ODS.

„A zlodějská strana? Objíždíme republiku pravidelně a v minulosti se nás kdekdo ptal na minulost, konkrétní dárky pro některé dámy. Letos nic. Stovky dotazů, ani jeden na minulost, jenom na politiku. My jsme se z minulosti poučili, špatné jsme nechali za sebou a jsme dobře připraveni na budoucnost. Jestliže někdo říká zlodějská strana, to jsou naši nepřátelé. Nechci někoho osočovat, ale uvědomme si: Máme my nějakého hejtmana, který byl chycen se sedmi miliony korun v krabici? Máme my nějakého ministra financí, který byl odsouzen, poté co skončil ve funkci, za to, co dělal před tím? Nemáme! Jsou to jiní. To, že se tu rozehrává hra o vinách ODS, je neseriozní. My jsme se z chyb poučili a jdeme dál. V kontextu jak dopadla topka a další – 9,4 procent bez Prahy je úspěch. Socialisti měli 15 a Andrej Babiš s neuvěřitelnou mašinérií, i mediální, měl něco kolem dvaceti. Mimo jiné my i proto, že jsme se zbavili té nálepky strany, se kterou nikdo nemluvil, tak dnes máme největší koaliční potenciál. Já se té minulosti tak nebojím.“

Fiala je přesvědčen, že ve volbách ODS dosáhne překvapivě dobrého výsledku. „Pokud lidé chtějí pravicovou politiku, nemají nikde jinde jistotu, že jejich hlas nepropadne. Pokud chtějí politiku, která zajistí, že v této zemi nebude jednobarevná vláda Andreje Babiše nebo vláda Andreje Babiše s komunisty, pokud chtějí politiku, která povede k tomu, že tady nebudou vládnout sociální demokraté s komunisty nebo se nebude reprodukovat tato vláda, tak jediná možnost, kterou mají, je volit ODS. To je jejich jistota.“

Pozor na Babiše a komunisty. Těžit bude Okamura

Při otázce na spojenectví s ČSSD se Fiala podivil. Většinou prý dostává dotaz na koalici s ANO. „Vždy jsem říkal, že nebezpečí je neomarxismus a levicová politika jako populismus. Na druhé straně, ČSSD je tradiční, ukotvená strana a my tu čelíme populistům bez programu s nebezpečnými osobními ambicemi. Varuji před pádem na politické dno. Je to jednobarevná vláda Andreje Babiše. Druhý pád na politické dno: Návrat komunistů do vlády. Zve je tam kdekdo. Zve je tam ČSSD a Andrej Babiš. A abych líčil ty nejčernější, ale reálné scénáře, ve Sněmovně … ČSSD, ANO, KSČM tam budou jistě.“ Podle Fialy dále hrozí ústavní většina Andreje Babiše s komunisty.

„Pro mne je pád na politické dno i pokračování nynější vládní koalice. Ve Sněmovně bude hnutí ANO jako většina, ČSSD s nějakými patnácti šestnácti procenty, teď je nemají, co by za to dali, ale třeba se vzpamatují, ODS někde třeba blízko tomu, pak tam bude KSČM zcela jistě a KDU-ČSL a STAN bude mít 9,5 procent a nedostane se do Sněmovny, TOP 09 4,5 procenta a nedostane se do Sněmovny. Ale bude tam Okamura se sedmi procenty,“ zaprognózoval si Fiala. „Toto si představte a sestavujte vládu. Hlas, který dáte ODS, nepropadne a je proti komunistům a k oslabení Andreje Babiše. Nechceme být kosmetickým doplňkem. Nepůjdeme do vlády, kde nebudeme moci prosazovat svůj program. A dopředu si stanovíme body, bez kterých nejede vlak – snižování daní, zastavení EET.“ A zazněl bouřlivý potlesk.

Incident na konec

Na samém konci setkání pak jeden místní občas začal vykřikovat: „Co jste provedli? Rozkradení! Kolbenka a další věci!“ Odpověděl mu smích na něj v sále. „Udělali jsme pro tuto zemi spoustu dobrého,“ reagoval Fiala. „Vzpomeňte si – když chcete ověřit doklad, CzechPoint. Kdo se o to zasadil? My. Jsme jediná strana, která přiznává chyby a poučili jsme se z toho“. Pak také uvedl: „Jsme dobře připraveni na budoucnost, protože víme, co se nám nepovedlo. Mohu osobně garantovat, že se to nebude opakovat. My budeme vládnout dobře. Teď se v této zemi dobře nevládne,“ ukončil půldruhahodinovou debatu předseda ODS Petr Fiala.

reklama

autor: Václav Fiala

Ing. Klára Dostálová byl položen dotaz

osobnosti ANO

Dobrý den, paní Dostálová, překvapil mě průzkum, podle kterého vás řada lidí nezná. Je pravdou, že já se o politiku dost zajímám a díky PL vás i znám. Ale napadá mě jedna věc, není chybou, že za ANO vystupují stále ti stejní? Babiš-Schillerová-Havlíček, občas vy nebo pan Nacher? Není potřeba, aby ge...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Bitevní stodola.“ Smáli se, ale funguje to. Rusové vyzráli na ukrajinské drony

20:13 „Bitevní stodola.“ Smáli se, ale funguje to. Rusové vyzráli na ukrajinské drony

Válka na Ukrajině přinesla do moderního válčení použití dronů a dalších bezpilotních letounů, které …