Exministr zahraničí Schwarzenberg je zároveň předsedou zahraničního výboru Poslanecké sněmovny. Někteří politici proto mají s jeho cestou problém. K vyjádření takového postoje prý neměl od výboru mandát.
„Skláníme se před vaší odvahou, že nejen snášíte hlad a chlad, ale že vydržíte také represe proti vám,“ řekl podle českých médií Karel Schwarzenberg demonstrantům v Kyjevě.
Obdivuhodní kluci a holky, jako u nás v roce 1989…
Předseda TOP 09 a poslanec také po svém návratu srovnal tamní situaci s československými událostmi roku 1989. „Viděl jsem ten tábor na Majdanu (náměstí Nezávislosti), což bylo zajímavé. Moc mi to připomínalo situaci u nás řekněme v listopadu, v prosinci 1989. Oni tam už vydrželi v tomto zimním počasí přes měsíc. Ti kluci a holky jsou opravdu obdivuhodní,“ nešetřil chválou Schwarzenberg.
Zdaleka ne všichni ale takové nadšení sdílejí. Někteří poslanci či senátoři takový krok kritizují. Pochopení však Karel Schwarzenberg našel paradoxně u svého stranického rivala, Martina Stropnického z hnutí ANO.
Nepřijatelné zasahování do záležitostí suverénní země
Podle poslance Úsvitu přímé demokracie Milana Šarapatky a člena zahraničního výboru sněmovny je především otázkou, jak Karel Schwarzenberg na Ukrajině vystupoval. „Pokud jako soukromník Karel Schwarzenberg, je to jeho plné právo, i když jako bývalý ministr zahraničních věcí by měl respektovat zájmy hostitelského státu i svojí země,“ uvedl poslanec Úsvitu přímé demokracie Tomia Okamury.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Radim Panenka