Roztrháme dohodu s Británií, pohrozil politik v Calais kvůli uprchlíkům

29. 8. 2016 20:10

Na severu Francie to znovu vře. Francouzští politici hledají cestu, jak zrušit uprchlický tábor zvaný Džungle v přístavním městě Calais. Xavier Bertrand, prezident správní oblasti Hauts-de-France Nord-Pas-de-Calais-Picardie, do které zapadá i přístav Calais, žádá, aby se situace v Džungli konečně začala řešit, a to i ve chvíli, kdy by se na tomto řešení nechtěla podílet Velká Británie.

Roztrháme dohodu s Británií, pohrozil politik v Calais kvůli uprchlíkům
Foto: Jan Rychetský
Popisek: V calaiské džungli

„Francie by měla roztrhat dohodu, která Britům umožňuje dělat hraniční kontroly v Calais, pokud nebudou provedeny radikální změny v azylovém systému,“ varoval Xavier Bertrand. Není bez zajímavosti, že Bertrandova slova přicházejí jen krátce poté, co exprezident a zároveň kandidát na příštího francouzského prezidenta Nicolas Sarkozy požadoval, aby se hraniční kontroly přesunuly z Calais do Británie.

Bertrand podle BBC Radio 4 žádá, aby mimo Džungli vznikl tzv. hotspot, kde by mohli běženci požádat o azyl. Pokud by neuspěli, čeká je deportace do jejich rodné země. Teď je prý třeba vést diskusi o tom, kde hotspot vznikne, zda v Británii či ve Francii. „V případě, že by britská vláda nebyla ochotná otevřít tuto diskusi, ukončíme dohodu z Touquet,“ varoval francouzský politik. Jeho slova pronesená pro BBC přinesl také server AOL.

Celou zprávu naleznete zde.

Dohoda Le Touquet byla uzavřena v roce 2003 a píše se v ní, že Britové mohou konat hraniční kontroly na francouzské straně v Calais. Britové jsou si vědomi toho, že situaci v Džungli je třeba vyřešit, ale vedou se spory o to jak. Současný systém totiž Británii maximálně vyhovuje, a pokud by byl změněn, vedlo by to prý jen k tomu, že by se Calais stalo ještě silnějším magnetem pro všechny migranty.

Britská premiérka Theresa Mayová a francouzský prezident Francoise Hollande se před několika týdny shodli na tom, že zmíněná dohoda zůstane v platnosti a není důvod ji jakkoli měnit.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Elitní právník a jeho nářez: Topolánek je prý chlap z gulema. Měl by ho někdo do nich nakopat! Drahoš je nejméně vhodný na prezidenta. Divím se, že Horáček dokáže vylézt na světlo boží

18:51 Elitní právník a jeho nářez: Topolánek je prý chlap z gulema. Měl by ho někdo do nich nakopat! Drahoš je nejméně vhodný na prezidenta. Divím se, že Horáček dokáže vylézt na světlo boží

Vědci jsou hluboce vzdělaní lidé ve svých oborech, ale jinak politická embrya. Z tohoto úhlu pohledu…