Podle Petránka se i řadoví Rusové bojí obklíčení Západem, přiznávají to podle něj i americké noviny. Poukázal také na to, že poprvé na vojenské přehlídce kromě Rusů pochoduje i čínská a indická jednotka a také vojenské jednotky dalších osmi států.
Ukrajinská krize je katalyzátorem toho, že se začínají proti sobě vytvářet dva bloky
Ohledně toho, že ruský prezident včera se svým čínským protějškem podepsal řadu smluv o vzájemné spolupráci, Petránek poznamenal, že jeden americký komentátor to vtipně glosoval s tím, že už nepůjde o Evropu od Lisabonu po Vladivostok, ale o giganta od Šanghaje po Petrohrad. A nebude to evropská, ale asijská síla. „Začínají se skutečně proti sobě vytvářet dva bloky a katalyzátorem toho je ukrajinská krize,“ konstatoval novinářský veterán.
Klvaňa to nevidí tak vyostřeně, Rusko prý bude čínskou kartu při různých i obchodních jednáních používat. Myslí si také, že Čína má zájem na dobrých vztazích s USA. „Je tam neuvěřitelně čilá obchodní výměna. Americký deficit je vlastněn především čínskou ekonomikou,“ poznamenal na adresu USA a Číny.
O nějakém strategickém partnerství mezi Indií a Ruskem a mezi Čínou a Ruskem by v tuto chvíli ještě nehovořil. „Protože tomu brání řada faktorů z minulosti,“ myslí si Klvaňa. Podle něj je současné napětí kvůli Ukrajině především mezi Západem a Ruskem, v Asii to tak nerezonuje.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vam