Ruské volby nic nevyřeší, Západ tam pořád bude neoblíbený. Oskar Krejčí vysvětluje důvody

04.09.2016 6:44 | Zprávy

V Rusku za pár dní proběhnou parlamentní volby. Oskar Krejčí v rozhovoru pro PrvníZprávy.cz vysvětluje, proč tyto volby prozatím Západ příliš nezajímají a co mohou ukázat. Prozradil také, proč je Západ v Rusku tolik neoblíbený. Ten, kdo v Rusku věří v rovnoprávnou spolupráci se Západem, je prý naivní.

Ruské volby nic nevyřeší, Západ tam pořád bude neoblíbený. Oskar Krejčí vysvětluje důvody
Foto: Hans Štembera
Popisek: Oskar Krejčí

„Jak praví klasik, zedník zajímá novináře, jen když spadne z lešení. Pro mainstreamová média se ruské volby stanou důležité, až když bude některých z opozičních politiků protestovat proti výsledkům," poznamenává Krejčí na úvod.

Po skončení voleb se ale v Rusku mnoho nezmění. Průzkumy předpovídají, že vládní strana Jednotné Rusko, která v předvolební kampani využívá především citátů prezidenta Vladimira Putina, zvítězí. Jen možná nezíská 49 procent hlasů jako v roce 2011, ale „jen" necelých 42 procent. Opoziční strany, kterým se dařilo ještě za exprezidenta Borise Jelcina, jsou právě kvůli spojení s prvním postsovětským prezidentem dnes nevolitelné. Jednotné Rusko se ještě v roce 2014 těšilo podpoře 60 procent Rusům, jenže to byla doba připojení Krymu k Rusku. Pak přišly západní sankce a klesající ceny ropy a Rusové začali pociťovat zhoršující se ekonomickou situaci.

„V této fázi je vlastenectví rozhodující. Opírá se o silné emocionální zázemí v podobě frustrace z rozpadu Sovětského svazu, ale také o nabírání sebevědomí v souvislosti s opětovným připojením Krymu a obnovením důvěryhodnosti armády, což ukazuje operace v Sýrii. Významnou roli bezesporu sehrávají sankce. Zvláště sankce týkající se obou olympiád vnímají Rusové jako urážku, snahu ponížit je – což ruskou zemi stmeluje. Zkušenosti s jelcinovským obdobím a sankce činí z většiny takzvaných demokratických opozičních stran či politiků dovolávajících se Západu téměř nevolitelné celky. Proto tolik přízně u některých západních státníků k nedemokratickým barevným revolucím," popisuje situaci v Rusku Krejčí.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Proč by se Ukrajina měla vzdát svého území?

Jde přeci o princip, proč ustupovat agresorovi? A proč vám taky píšu je, že nechápu, jak jste to myslel, že bude Ukrajina válčit o své zájmy do posledního Čecha či Slováka. Vždyť přeci ČR žádné vojáky do boje na Ukrajinu nevysílá, co vím, tak tam šlo válčit jen pár lidí dobrovolně a vláda ani vojáky...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Binec místo ordnungu. Čeští pracovníci o Německu, kam projedou přes kontroly

4:46 Binec místo ordnungu. Čeští pracovníci o Německu, kam projedou přes kontroly

Důslednější kontrola na německo-českých hranicích je pravděpodobně jen začátek. Čeká nás horké léto …