Ruské volby podle odhadů s přehledem vyhrálo Jednotné Rusko. Přišlo ale velmi málo lidí

18. 9. 2016 21:02

V Ruské federaci se uskutečnily parlamentní volby. Podle agentury Reuters se neočekává žádné velké volební překvapení. Otázkou v podstatě zůstává jen to, jak silného vítězství dosáhne dosud vládnoucí Jednotné Rusko, které v předvolební kampani využilo citáty prezidenta Vladimira Putina. Navzdory hlubokým ekonomickým problémům se prezident těší podpoře u 80 procent voličů a právě Putinova obliba pomůže i Jednotnému Rusku.

Ruské volby podle odhadů s přehledem vyhrálo Jednotné Rusko. Přišlo ale velmi málo lidí
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Před Státní dumou Federálního shromáždění Ruské federace

Ruští voliči dnes rozhodují o složení svého parlamentu. Málokdo pochybuje o tom, že zvítězí dosud vládnoucí Jednotné Rusko, které plně podporuje oblíbeného prezidenta Vladimira Putina. Putinovi vyjadřují sympatie čtyři z pěti Rusů, takže jen těžko zvítězí jiná strana. Zvláště s přihlédnutím k tomu, kolik prostoru ve státních médiích vládní strana dostávala v posledních týdnech. V opozici stojící Liberálové si mohli podle agentury v podstatě nechat jen zdát o tom, že by získali stejný prostor.

O tom, jak velkého vítězství Jednotné Rusko dosáhne, rozhodne míra frustrace Rusů, kteří se musejí potýkat s poklesem životní úrovně. Ekonomika Ruské federace má nemalé problémy.

Celý text agentury v angličtině naleznete zde.  

Ruská agentura TASS odhaduje volební účast kolem 40 procent voličů, přičemž v Moskvě to bude ještě asi o deset procent méně. Ve volbách v roce 2011 přitom v Moskvě přišlo k volbám 50 procent oprávněných voličů.

První odhady zveřejněné agenturou Tas po osmé hodině večer našeho času říkají, že vládní strana jednotné Rusko získala v porovnání odevzdaných hlasů pro jednotlivé stranické kandidátky 44,5 procenta hlasů. Liberálně-demokratická strana Ruska  Vladimira Žirinovského získala asi 15,3 procenta hlasů a třetí v pořadí skončili komunisté se ziskem 14,9 procenta hlasů. Čtvrté Spravedlivé Rusko získalo 8,1 procenta hlasů. Spravedlivé Rusko je subjekt vzniklý spojením levicových stran nakloněných prezidentu Putinovi.

Další strany nepřekročily pětiprocentní hranici nutnou pro vstup do parlamentu. Opoziční strana Jabloko získala 3,5 procenta hlasů, a dosáhne tak na státní příspěvky, ale ostatní strany dopadly o poznání hůře.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Sním o zemi, jejíž základ je rodina s dětmi, ne party pěstounů chovající děti jako zvířata. O zemi bez nevládních organizací... Velký povolební sen Martina Kollera

21:40 Sním o zemi, jejíž základ je rodina s dětmi, ne party pěstounů chovající děti jako zvířata. O zemi bez nevládních organizací... Velký povolební sen Martina Kollera

ROZBOUŘENÝ SVĚT MARTINA KOLLERA Analytik Martin Koller s odkazem na výsledek voleb a také knihu Andr…