Rusko a EU se prý možná začnou přetahovat o Srbsko. Světový tisk se pozastavuje hlavně nad „přátelskou" návštěvou eurokomisaře

23.11.2014 11:25 | Zprávy

Evropská unie se rozhodla do své protiruské politiky zapojit i další evropské země. Zejména Srbsko, na které má v současnosti největší „páky" díky přístupovým rozhovorům, neboť Bělehrad má o vstup do Unie velký zájem. Nedávno Angela Merkelová v Sydney varovala, že se Rusko snaží tuto zemi využít k destabilizaci Evropy, a následovala návštěva eurokomisaře Johannese Hahna v Bělehradě, která podle některých zdrojů nesla znaky vydírání. Srbsko však trvá na své suverenitě.

Rusko a EU se prý možná začnou přetahovat o Srbsko. Světový tisk se pozastavuje hlavně nad „přátelskou" návštěvou eurokomisaře
Foto: Radim Panenka
Popisek: Srbsko (ilustrační foto z Bělehradu)

Návštěva eurokomisaře pro rozšiřování Johannese Hahna v Bělehradě vzbudila v Srbsku značnou nervozitu a v Rusku poměrně silnou vlnu kritiky. Premiér Srbska Aleksandar Vučić v posledních dnech musel opakovaně vystoupit, vysvětlovat oficiální srbskou pozici a odmítat spekulace o jakémkoliv nátlaku ze strany EU. Především ruská strana slovy mluvčího ministerstva zahraničích věcí Ruské federace EU tvrdě kritizovala za „nepřípustný“ nátlak na Srbsko. Několik dnů předtím hovořila německá kancléřka Angela Merkelová při australské návštěvě v Sydney o tom, že Rusko se snaží politicky „tlačit“ do Evropy právě skrze její jihovýchodní okraj, tj. mimo jiné do Srbska, Moldavska a Gruzie.

rozhovoru pro srbský deník Novosti eurokomisař Johannes Hahn před svojí první návštěvou řekl, že: „Srbsko souhlasilo v rámci rozhovorů o vstupu do EU sjednotit svoji pozici ohledně složitých otázek s EU. Je to velmi důležité a my očekáváme, že Bělehrad bude tuto povinnost dodržovat.“ Jeho prohlášení 19. listopadu 2014 spustilo lavinu reakcí a spekulací o tom, do jaké míry se Srbsko ocitá pod tlakem zavést vůči svému tradičnímu, historickému spojenci sankce podobně jako EU.

Srbský premiér Aleksandar Vučić znovu potvrdil, že Srbsko směřuje do EU, ale země se v daný moment nehodlá připojit k ekonomických sankcím EU vůči Rusku, na které se ho, jak informuje agentura Bloomberg, „nikdo neptal“. Podle srbského deníku Politika svoje stanovisko v sobotu 22. 11. znovu zopakoval s tím, že vláda jedná v zájmu občanů a že nikdo na Bělehrad tlak vytvářet nemůže.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vss

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

V Moskvě přehlídka, v české kavárně puklo pár žilek. Zvlášť kvůli Ficovi

12:40 V Moskvě přehlídka, v české kavárně puklo pár žilek. Zvlášť kvůli Ficovi

„Historie se opakuje“ osobnosti českého veřejného prostoru napsali pár slov k ruským oslavám 80. výr…