Rusko bude i nadále ohrožovat demokracii v Česku, varuje sociolog

26.08.2014 9:16

Sociolog Ivan Fišera sepsal pro úterní MF Dnes text, v němž vydává důrazné varování určené všem českým občanům. Rusko prý hledělo a hledí na země na západ od svých hranic jako na prostor, kde se snaží získat vliv - a to za pomoci obchodu či kybernetických útoků a lživé propagandy. Naši politici se ale proti těmto útokům nijak výrazně nebrání.

Rusko bude i nadále ohrožovat demokracii v Česku, varuje sociolog
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vladimir Putin alegoricky s protiletadlovým systémem

Západní demokracie jsou podle sociologa Ivana Fišery ohroženy ruskou hybridní válkou. Je to válka, ve které jsou využívány násilné akce, kybernetické útoky i propagandistické obelhávání obyvatelstva, ale její strůjci si dávají pozor, aby se vyhnuli válce otevřené, nedej bože snad dokonce nukleární. To prý však strůjcům z Ruska nebrání v tom, aby ze snah o rozpoutání války neobviňovali právě západní demokracie.

Pozornosti Ruska v tomto směru prý neuniká ani Česko. Západní demokracie má řadu výhod, ale také slabin. Díky její otevřenosti je snazší importovat do země agenty, ekonomicky ovládnout klíčové podniky a díky svobodě slova i šířit všemožné názory. V Česku je to ještě o to jednodušší, že řadě lidí u nás sovětská nadvláda v minulosti nijak nevadila. Dokonce si při spolupráci s ní budovali kariéru. Proto dnes musíme naši demokracii důrazně bránit.

„Demokracie v Česku bude nadále obratně a se značným nasazením ohrožována nejméně tak silně, jako tomu je a bude v řadě okolních zemí. Proto se musí její obrana a regenerace stát pro českou vlastenecky odpovědnou politickou reprezentaci i všechny občany prvořadou prioritou,“ apeluje Fišera. Čeští politici se ale podle jeho názoru nechovají dost razantně. Jak prezident Miloš Zeman, tak premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) kontakty s Ruskem spíše hájí. A pravicová opozice je podle autora příliš nevýrazná.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: mp

migrační pakt

Paní poslankyně mám tento dotaz. Je vůbec možné, aby ministr vnitra Rakušan schválil migrační pakt v Bruselu, aniž by to předtím projednala poslanecká sněmovna. Vy poslanci, které jsme si my občané zvolili, aby vedli a spravovali tuto zem, ku prospěchu nás občanů, kteří si vás platíme, přece nejde o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Bobošíková a Kotrba o Ukrajině a válce. Už se rýsuje výsledek

18:22 Bobošíková a Kotrba o Ukrajině a válce. Už se rýsuje výsledek

Jak ovlivní balík pomoci z USA a nové mobilizační předpisy pro Ukrajince vývoj rusko-ukrajinského ko…