Rusko prý na Ukrajině vojensky nezasáhne

1. 9. 2014 10:14

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov dnes ujistil, že Rusko nebude vojensky intervenovat na Ukrajině. Naopak vyzval ukrajinskou armádu, aby se stáhla z pozic, z nichž její vojáci mohou ostřelovat civilní cíle. Podle agentury Reuters šéf diplomacie rovněž zdůraznil, že Rusko bude chránit své hospodářství, občany a obchodní zájmy před dopadem západních protiruských sankcí.

Rusko prý na Ukrajině vojensky nezasáhne
Foto: mid.ru
Popisek: Ministr zahraničních věcí RF Sergej Lavrov

Lavrov prohlásil, že vojenská intervence Ruska na Ukrajině se neuskuteční. Kyjev i Západ přitom Moskvu obviňují, že posílá těžkou vojenskou techniku i vojáky na východ Ukrajiny, který částečně kontrolují proruští separatisté.

V Minsku dnes o ukrajinské krizi bude jednat takzvaná kontaktní skupina složená ze zástupců Ukrajiny, Ruska a Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě. Lavrov od schůzky očekává, že bude usilovat o dojednání okamžitého a bezpodmínečného příměří na východě Ukrajiny.

Lavrov varoval před přitvrzením sankcí

Lavrov se vyjádřil také k sankční politice Západu: Summit Evropské unie o víkendu uložil Evropské komisi, aby připravila návrh přitvrzení sankcí uplatňovaných proti Rusku kvůli jeho postoji k Ukrajině. Jakékoli nové sankce Evropské unie a Spojených států proti Rusku by podle ministra jen přinutily Rusko chránit svou ekonomiku, občany a obchod.

V případě zavedení nových protiruských sankcí bude Moskva především chránit své vlastní zájmy, tedy své hospodářství, sociální sféru a obchod, a „zároveň vyvodí důsledky z kroků svých partnerů", varoval Lavrov.

Ministr podle Reuters bagatelizoval vyloučení Ruska ze skupiny největších ekonomik světa (G8) po březnové ruské anexi ukrajinského Krymu. Podle Lavrova platforma beztak ztratila velkou část svého významu po vytvoření širšího fóra G20.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Diskuse obsahuje 23 příspěvků Vstoupit do diskuse Tisknout

Další články z rubriky

Europoslanec Zdechovský: S Ruskem bychom se měli dohodnout. Nechci studenou válku. Někteří imigranti svou novou zemi nenávidí

6:24 Europoslanec Zdechovský: S Ruskem bychom se měli dohodnout. Nechci studenou válku. Někteří imigranti svou novou zemi nenávidí

ROZHOVOR Europoslanec KDU-ČSL Tomáš Zdechovský říká, že ze sankcí proti Rusku radost nemá, ale není …