Javlinskij odmítá tvrzení, že Sovětský svaz se rozpadl následkem drastického snížení cen ropy v polovině 80. let. Tvrdí, že pravým důvodem byla skutečnost, že Michail Gorbačov umožnil lidem se svobodně vyjadřovat. "Tehdy sice obchody v Sovětském svazu zely prázdnotou, ale lidé nehladověli. Navíc Rusové byli vždy zvyklí na život v obtížných podmínkách. Díky Gorbačovovi se zhroutila lež, na které byl tehdejší režim postaven. Tím, že se zhroutila lež, padl i celý sovětský režim. Nízké ceny ropy nebyly rozhodujícím faktorem pro rozpad SSSR,“ míní vůdce hnutí Jabloko.
Podle Javlinského dnes režim reaguje opačně a prostor pro svobodu a vyjadřování se naopak zužuje. Ekonomiku země považuje za oběť politiky. "Každý v souvislosti s ekonomikou hovoří o ruské centrální bance, ale ekonomiku země ovlivňuje nejvíc její politika. V důsledku politických rozhodnutí v loňském roce jsme byli odstřiženi od zbytku světa. Premiér země hovoří o tom, že šlo o záměrnou volbu. Tomu příliš nerozumím. Je možné zničit svoji ekonomiku výměnou za získání Krymu? Skutečně se dá i v takovém případě mluvit o záměru?“ podivuje se Javlinskij.
Ruská ekonomika dle Javlinského sice nebyla v ideální kondici, ale do okamžiku snížení cen ropy fungovala. Na to by se však v Rusku neměl nikdo vymlouvat. "Moderní ekonomika by měla fungovat i ve chvíli, kdy se cena za barel ropy pohybuje mezi deseti až dvaceti dolary. Oni prostě měli zvýšit domácí poptávku. Stačilo nastartovat masivní výstavbu soukromých domů pro rodiny a infrastrukturu. Poté by se zvedlo i strojírenství, elektronika, spotřební průmysl. Politici to však neudělali," vyčítá Javlinskij a za hlavní důvod nečinnosti příslušných úřadů považuje nefunkční model řízení státu. "Jde o ekonomický hybrid, jenž nemůže fungovat do nekonečna," uvádí bývalý opoziční politik.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: pro