Ruský profesor Zubov: Putin svou válku prohrál, je ve složité situaci

14. 10. 2014 10:01

Známý ruský historik Andrej Zubov přirovnal anexi Krymu k nacismu. Tím si podepsal vyhazov z prestižní moskevské diplomatické akademie, kde vyučoval. Nyní tvrdí, že Vladimir Putin svou válku již prohrál, a to špatným rozhodnutím.

Ruský profesor Zubov: Putin svou válku prohrál, je ve složité situaci
Foto: Hans Štembera
Popisek: Karikatura Vladimira Putina

V článku MF Dnes historik Zubov, který se kvůli svým komentářům ocitl bez zázemí akademické půdy, zmiňuje kvůli kontextu ruskou perestrojku a 90. léta, kdy upadala armáda, rozpadal se stát a mizeli spojenci. „Úroveň života zůstala špatná, ale tu frustraci už nic nekompenzovalo,“ míní.

Z této situace podle historika vedly dvě cesty. V prvním případě bylo zapotřebí měnit myšlení obyčejných lidí. Budovat liberální stát a silnější ekonomiku. Druhou možností prý byl návrat do minulosti, obnovit impérium a hrát na protizápadní strunu. Putin se však rozhodl pro druhou možnost. „Zvolil snazší cestu, ale dostal se do velmi složité situace,“ tvrdí Zubov pro MF Dnes s tím, že v něm lidé vidí člověka, jenž pokračuje v tradiční sovětské formě moci.

Podle Zubova se Putinovi ale svého cíle dosáhnout nepovedlo. NATO je podle něj blíže ruským hranicím, ekonomická situace mnohem horší, Ukrajina nezávislá. „Putin prohrál svou válku a nyní je problém, co s tím dál,“ tvrdí religionista.

Změna režimu v Kyjevě prý není možná a protirežimní snahy se začaly objevovat už i v Moskvě. Zubov by měl pro Rusko řešení. „Cestou je zastavit válku na Ukrajině, vrátit jí její teritoria, pochopitelně s nějakými prohlášeními o ochraně ruského jazyka, nějak vyřešit Krym a pokusit se najít cestu ze sankcí,“ tvrdí s tím, že se ruský prezident dostal do velmi složité situace.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: jno

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pane redaktore, teď jste řekl prázdnou floskuli. Prezident Zeman opět po letech rozebral rozhlasáka, kterého kdysi složil anglickým slovíčkem

18:02 Pane redaktore, teď jste řekl prázdnou floskuli. Prezident Zeman opět po letech rozebral rozhlasáka, kterého kdysi složil anglickým slovíčkem

Exkluzivním hostem Dvaceti minut Radiožurnálu Českého rozhlasu byl po dlouhé době prezident Miloš Ze…