Rusnok odmítl podepsat výzvu proti Rusku. Je před nimi v předklonu, naříká kníže

21. 12. 2013 8:18

Třiadvacet států Evropské unie podepsalo výzvu, v níž vyzývají, aby byla při všech sportovních akcích respektována lidská práva všech sportovců a návštěvníků. Ministr školství Dalibor Štys ji však za Česko odmítl podepsat, protože politika lidských práv podle jeho názoru nesouvisí se sportem. Kriticky se k výzvě postavil i premiér Jiří Rusnok. Informuje o tom server Česká pozice.

Rusnok odmítl podepsat výzvu proti Rusku. Je před nimi v předklonu, naříká kníže
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Rusnok

„Poměrně dlouze jsme o tom na vládě diskutovali a shodli se, že nebudeme míchat politiku a sport. Kdykoli se politika pletla do sportu, bylo to špatně,“ zdůvodnil postoj vlády premiér v demisi Jiří Rusnok.

Patnáct dní vězení za polibek

Ministerstvo zahraničí ale původně předpokládalo, že Česko výzvu podepíše, jako země s tradicí dlouhodobé obhajoby lidských práv. Vláda jako celek ale rozhodla jinak. Rusnok dodal, že pokud podobnou výzvu podepíší ministři, stává se z toho politikum. Odkázal také na olympijskou chartu, kterou se mají sportovci řídit na olympijských hrách. Český olympijský výbor ocenil postoj Rusnokovy vlády, protože usiluje o zachování apolitičnosti her.

Podstatně kritičtěji se k vládnímu postoji staví bývalý ministr zahraničí Karel Schwarzenberg, dnes předseda zahraničního výboru sněmovny. Vláda podle něj udělala hrubou chybu a dala najevo, že k Rusku přistupuje v hlubokém předklonu. Připomeňme, že v Rusku platí zákony zakazující podporu homosexuality na veřejnosti. Za polibek dvou osob stejného pohlaví na veřejnosti tak může hrozit pokuta přibližně 60 tisíc korun, 15 dní vězení nebo pro cizince vyhoštění. S ohledem na nadcházející zimní olympijské hry v Rusku je to problematika poměrně aktuální.

Zdá se však, že vláda dala před lidskými právy přednost obchodu s Ruskem. Spojit sport s podporou obchodu považuje česká vláda za dobrý marketingový tah. Není proto vyloučeno, že spolu s prezidentem na olympijské hry poletí i někteří podnikatelé.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Diskuse obsahuje 544 příspěvků Vstoupit do diskuse Tisknout

Další články z rubriky

Zkušený policista o všem, co nám hrozí s migranty. Politici to prý neřeší, protože se jich to přímo nedotkne

17:02 Zkušený policista o všem, co nám hrozí s migranty. Politici to prý neřeší, protože se jich to přímo nedotkne

Zkušený policista a policejní pedagog Svetozár Plesník v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz rozebírá …