Rusové k nám vozí uprchlíky, pravil Zaorálek

15. 3. 2016 8:54

Podle ministra zahraničních věcí Lubomíra Zaorálka (ČSSD) má na současné migrační krizi podíl i Rusko. Do Evropské unie prý vozí uprchlíky.

Rusové k nám vozí uprchlíky, pravil Zaorálek
Foto: repro TV Prima, tan
Popisek: Lubomír Zaorálek (ČSSD) v Partii TV Prima

„Rusové jsou velmi činorodí v tom, že nám uprchlíky vozí z jihu všelijakými severními cestami, například letecky. Doložitelně nám naši slovanští bratři pomáhají v tom, aby nás zásobovali co největším množstvím uprchlíků,“ řekl Zaorálek po setkání ministrů zahraničí EU.

Ten se zároveň domnívá, že severní cesta přes Rusko bude využívána více a více. Evropská unie se totiž snaží migrantům zavřít jižní balkánskou trasu. Jak podotýká Zaorálek, obdobná dohoda jako na Balkáně je potřeba i v jiných zemích. 

O tom, že Rusko podporuje převaděče na svém území, se hovoří dlouho, nyní však čím dál častěji. Uprchlíci přicházející přes Rusko následně pokračují přes Skandinávii. 

Slova Zaorálka potvrzuje i rakouský eurokomisař Johannes Hahn. Podle něj skutečně stále více uprchlíků přichází z Ruska. „Ta čísla nejsou vysoká. Znepokojující je politický signál. Není to žádná náhoda. Je nápadné, že se to děje v době, kdy je EU beztak pod tlakem,“ řekl Hahn.

Vztahy Ruska s Evropskou unií jsou velmi chladné od dob ukrajinské krize. 

Rusové sami azyl uprchlíkům neposkytují. Cesta, kterou však migrantům umožňují, je sice delší, ale zato bezpečnější než plavba přes Středozemní moře. A také je levnější. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vef

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Diskuse obsahuje 253 příspěvků Vstoupit do diskuse Tisknout

Další články z rubriky

Ukrajina je nástupiště na Rusko. NATO potřebuje nepřítele. EU dělá vše proto, aby dopadla zle. Generál otevřeně o hrozbách války

8:57 Ukrajina je nástupiště na Rusko. NATO potřebuje nepřítele. EU dělá vše proto, aby dopadla zle. Generál otevřeně o hrozbách války

ROZHOVOR Bývalý ministr obrany a někdejší velvyslanec České republiky v Rusku Miroslav Kostelka vysv…