Ruští hackeři, víme, že jste to byli vy. Ale víc neřekneme, protože je to tajné, zaznělo z USA. Obavy mají už i naše orgány

05.01.2017 7:45

Národní bezpečnostní úřad se obává hackerů. Pro Hospodářské noviny dokonce uvedl, že hrozí ovlivnění voleb. Řada úřadů, které mohou být takovýmito útoky ohroženy, tak posiluje svou ochranu.

Ruští hackeři, víme, že jste to byli vy. Ale víc neřekneme, protože je to tajné, zaznělo z USA. Obavy mají už i naše orgány
Foto: Hans Štembera
Popisek: Klávesnice

„K hackerským útokům dochází každý den a je mylná představa, že se to Česku vyhne,“ řekl mluvčí NBÚ Radek Holý. „Volby jsou pro některé hackery velmi zajímavé,“ poukázal vzápětí na situaci v zahraničí, kdy USA nyní obviňuje Rusko z hackerského útoku na demokratickou kandidátku Hillary Clintonovou. Vyšší ochrana se tak bude týkat například Úřadu vlády nebo všech ministerstev. Posíleno bude i technologické zázemí, například instalováním speciálních sond. 

Podle Holého úřad vnímá ale i hrozbu ohledně možnosti ovlivňování voleb prostřednictvím narušení integrity či dostupnosti těchto systémů. Před hackerskými útoky pak varuje i bývalý šéf civilní rozvědky Karel Randák. „Dojít k nim může,“ řekl. „Velmi důležité je umět včas odhalit, že se v systému děje něco nestandardního, a co nejdříve reagovat,“ řekl Holý. 

Podobného scénáře, jaký nastal v USA, se podle tisku obává i Německo, kde se rovněž příští rok na podzim uskuteční parlamentní volby. Toho, že se je pokusí Rusko ovlivnit, se obává například šéf německé tajné služby Bruno Kahl, kancléřka Angela Merkelová již tvrdí, že k narušování voleb dochází. 

V souvislosti s hackerskými útoky v USA pak dnes americké zpravodajské služby zveřejnily zprávu, že po listopadových volbách získaly nezvratný důkaz o tom, že Rusko poskytlo elektronické dokumenty Demokratické strany portálu WikiLeaks. Tři američtí činitelé uvedli, že materiál, který Moskva získala pomocí hackerského útoku, předala WikiLeaks prostřednictvím třetí strany. Více prozradit nechtěli, aby neprozradili metodiku své práce. 

Zakladatel WikiLeaks Julian Assange přitom popřel, že by získané informace pocházely od ruské vlády. Nepopřel ale, že se k nim dostala jeho organizace přes zprostředkovatele. To, že by za hackerskými útoky stálo Rusko, však zpochybňuje i samotný americký prezident Donald Trump.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef

migrační pakt

Dobrý den, prý budete ve sněmovně jednat o migračním paktu. Znamená to, že jde ještě zvrátit jeho schválení nebo nějak zasáhnout do jeho znění? A můžete to udělat vy poslanci nebo to je záležitost jen Bruselu, kde podle toho, co jsem slyšela, ale pakt už prošel. Tak jak to s ním vlastně je? A ještě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Profesorka Hogenová: Lžou vám hned dvakrát. Tolik zbraní, to to nikdo nevidí?

21:20 Profesorka Hogenová: Lžou vám hned dvakrát. Tolik zbraní, to to nikdo nevidí?

Jakmile je něco samozřejmého, tak je to vždycky něco, u čeho se musíme zastavit. „Protože tím se nám…