FSB získala informaci, že novinář Safronov předal Česku informace obsahující státní tajemství, od generála ruské rozvědky SVR, jehož jméno nebylo uvedeno, napsala agentura Interfax s odvoláním na Safronovova obhájce Ivana Pavlova.
Agentury TASS a RIA Novosti večer uvedly, že v ruských médiích se objevilo jméno Safronovova českého známého Martina Laryše (bývá psán v ruských médiích jako Martin Lariš), který v Moskvě působil jako dopisovatel Lidových novin v letech 2010 až 2012. Později vedl analytické středisko zaměřené na bezpečnost ve východní Evropě a Africe. TASS napsal, že podle nejmenovaného zdroje z prostředí tajných služeb bylo toto středisko těsně spjato s českými zvláštními službami a sám Laryš byl jejich spolupracovníkem. TASS zároveň dodal, že tyto informace nemá oficiálně potvrzené. Obhájce Pavlov ale řekl, že Laryšovo jméno v materiálech případu nefiguruje. Laryšovo vyjádření ČTK zjišťuje.
Pavlov rovněž uvedl, že případem se zabývá desítka vyšetřovatelů FSB vedených Alexandrem Čabanem, který v minulosti vedl případ fyzika Viktora Kudrjavceva, rovněž obviněného z vlastizrady.
Safronova podle verze FSB v roce 2012 zverbovala česká rozvědka. V roce 2017 na její příkaz shromáždil a předal utajenou informaci o dodávkách ruských zbraní do Afriky a působení ruských vojsk na Blízkém východě. Konečným příjemcem této informace byly USA, napsala agentura TASS.
FSB 7. července zadržela Safronova, který dříve působil v předních listech Kommersant a Vedomosti a od půli května je poradcem šéfa Roskomosu. Týž den na něj soud uvalil dvouměsíční vazbu. FSB jej tento týden formálně obvinila z vlastizrady. Safronov vinu odmítá.
Soudkyně městského soudu dnes podle TASS vyloučila z rozhodnutí o uvalení vazby odvolávku na dlouhodobou spolupráci s českou rozvědkou. Další Safronovův obhájce Jevgenij Smirnov tuto změnu označil za technickou. „V usnesení byla věta, která neodpovídala faktickým okolnostem případu. Odstranili ji, ale nevede to k žádným reálným změnám v případu,“ objasnil advokát.
Stížnost obhajoby na uvalení vazby soud posuzoval s vyloučením veřejnosti, ale za Safronovovy přítomnosti. Jednání trvalo asi čtyři hodiny. Soud probíral utajené materiály z operativního sledování Safronova, které vyšetřovatelé poskytli poprvé, napsal TASS.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: čtk