Sankce musí být provázány s Minskem, shodli se Tusk a Sobotka

18.03.2015 23:57

Nynější sankce vůči Rusku je nutné velmi úzce provázat s plněním minských dohod, shodli se během dnešní schůzky v Bruselu český premiér Bohuslav Sobotka se stálým předsedou Evropské rady Donaldem Tuskem. Na případné prodloužení sankcí, které zatím platí jen do července, je podle Sobotky ještě čas. Sankce vůči Rusku jsou jedním z témat, kterým se bude zabývat dvoudenní summit EU, který ve čtvrtek začíná v Bruselu.

Sankce musí být provázány s Minskem, shodli se Tusk a Sobotka
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka EU

"Mezitím můžeme ještě vyhodnotit, jak vypadá reálně situace na Ukrajině a jak to vypadá s plněním jednotlivých parametrů minských dohod," uvedl český premiér. Dodal, že plnění dohod z letošního února, které se týkají konfliktu na východě Ukrajiny mezi ukrajinskou armádou a proruskými separatisty, je rozfázováno do několika kroků, které mají být uskutečněny během celého letošního roku. Poslední fází je to, že Ukrajina bude opět schopna kontrolovat své hranice s Ruskem.

Sankce vůči Rusku v souvislosti s ukrajinskou krizí Evropská unie zavedla loni v létě

"Myslím si, že v tuto chvíli není důvod, abychom spěchali s prodloužením sankcí, protože na to ještě máme čas. Evropská rada teď není pod nějakým časovým tlakem," řekl český premiér.

Sankce vůči Rusku v souvislosti s ukrajinskou krizí Evropská unie zavedla loni v létě. Sankce především zakazují export některých výrobků a omezují ruským bankám a firmám přístup na finanční trhy.

Český premiér se po setkání s Tuskem vyjádřil rovněž k cestě prezidenta Miloše Zemana na oslavy 70. výročí konce druhé světové války do Moskvy. Právě Donald Tusk je jedním z politiků, kteří nedávno oznámili, že do Ruska v květnu nepojedou. A oslavy bojkotuje i řada západních státníků. Protestují tak proti ruské anexi Krymu a podpoře, kterou Moskva poskytuje východoukrajinským povstalcům. Český prezident nicméně má v plánu do Moskvy jet.

Na postoji české vlády vůči Ukrajině a Rusku se nic nemění

"Česká vláda nebude žádným způsobem komplikovat cestu prezidenta Zemana do Moskvy, děláme to z úcty k padlým ruským vojákům, kteří zahynuli při osvobozování tehdejšího Československa," řekl Sobotka po jednání s Tuskem. "Rozhodně ti padlí vojáci nemohou za současné nepřijatelné chování ruského prezidenta Putina vůči Ukrajině a vůči Krymu," dodal s tím, že na postoji české vlády vůči Ukrajině a Rusku se nic nemění.

Jednotlivé země EU podle premiéra přistupují k této oslavě výročí konce války rozdílným způsobem, protože mají rozdílnou historickou zkušenost. "V rámci EU nebyla uzavřena dohoda o tom, že bychom se neměli této vzpomínkové akce účastnit, je to rozhodnutí prezidenta a já ho respektuji," uzavřel Bohuslav Sobotka.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: čtk, mp

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Zachránit svět před komunisty, marxisty a fašisty“. Trump na dálku rozpálil Orbánovu konferenci

16:34 „Zachránit svět před komunisty, marxisty a fašisty“. Trump na dálku rozpálil Orbánovu konferenci

V Budapešti od čtvrtka již potřetí probíhá maďarská verze Konference konzervativní politické akce (C…