Saúdská Arábie doplácí na levnou ropu. Takto se to projevuje

6. 9. 2015 19:55

Vláda Saúdské Arábie snižuje nezbytné výdaje a odkládá některé projekty. Chce tak vykompenzovat výpadek příjmů způsobený výrazným poklesem cen ropy na světových trzích. Nadále budou pokračovat jen ty projekty, které jsou důležité pro hospodářství. V rozhovoru v televizi CNBC Arabia to řekl ministr financí Ibráhím Assaf.

Saúdská Arábie doplácí na levnou ropu. Takto se to projevuje
Foto: Ilustrační foto pixabay.com
Popisek: Blízký východ

Podle saúdskoarabských médií vláda zvažuje také omezení dotací na benzin. Ten v Saúdské Arábii patří mezi nejlevnější na světě. Ministrův komentář je zatím nejjednoznačnějším vyjádřením představitele saúdskoarabské vlády, že země musí v některých oblastech šetřit, protože levná ropa jí snížila příjmy, upozorňuje agentura Reuters. Saúdská Arábie je největším světovým vývozcem ropy.

Čtyři koruny za litr benzínu

Assaf dodal, že Saúdská Arábie je dobře připravena a je schopna se s propadem cen ropy vyrovnat. Propad cen trvá už více než rok. "Vytvořili jsme rezervy, snížili veřejný dluh na téměř nulu a pracujeme na snížení nezbytných výdajů se zaměřením na hlavní rozvojové projekty a na budování lidských zdrojů v království," prohlásil.

Projekty, které byly schváleny před několika lety a dosud nebyly dokončeny, jsou podle něj ty, které v současnosti nejsou nutné a lze je odložit. Naopak projekty v sektorech jako je vzdělání, zdraví a infrastruktura jsou důležité jak pro soukromý sektor, tak pro dlouhodobý růst celé ekonomiky.

Saúdskoarabská média s odvoláním na své zdroje informují, že vláda nyní v rámci úsporných kroků podrobněji zkoumá snížení dotací u cen benzinu. Podobný krok v srpnu učinily Spojené arabské emiráty, které zdražily benzin o 24 procent. Zdražení benzinu by bylo jednou z největších ekonomických reforem v zemi za poslední roky a je to velmi politicky citlivý krok, protože mnoho obyvatel je na levném benzinu závislých. Rijád by tak zřejmě neučinil tak agresivní krok jako SAE, ale zdražení benzinu by bylo pozvolné.

Podle internetových stránek Mytravelcost.com stojí nyní litr benzinu v Saúdské Arábii 15 amerických centů (necelé čtyři Kč). To je druhá nejnižší cena na světě za Venezuelou. Podle odhadů ekonomů stojí dotované ceny benzinu vládu ročně téměř 30 miliard rijálů (193,7 miliardy Kč).

Saúdská Arábie je zapojena do války v Jemenu

Mezinárodní měnový fond (MMF) a soukromí analytici spočítali, že Saúdská Arábie by mohla letos kvůli levné ropě hospodařit s rozpočtovým deficitem 120 miliard USD (2,9 bilionu Kč), případně ještě vyšším. Její finanční rezervy dosahují více než 600 miliard USD, což znamená, že zemi několik let nehrozí, že by se ocitla bez peněz.

Assaf ke snížení výdajů neposkytl žádné bližší podrobnosti. Loni v prosinci ministerstvo uvedlo, že zváží výdaje na mzdy státních zaměstnanců. Podle analytiků by však skutečné snížení mezd bylo politicky příliš citlivou záležitostí.

Saúdská Arábie je také zapojena do války v Jemenu, takže bezpečnostní výdaje se zřejmě snižovat nebudou. Tlak bude hlavně na infrastrukturní projekty. Omezen již byl třeba plán na výstavbu fotbalových stadionů po celé zemi a zrušen kontrakt na koupi vysokorychlostních vlaků za 201 milionů USD. V červenci Rijád poprvé od roku 2007 vydal státní dluhopisy, které mají pomoci pokrýt rozpočtový deficit.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: čtk, mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Až zjistíte, kde byl Sobotka, dejte mi vědět! Že byl na víkendovém jednání ČSSD klid, jak se tvrdilo? Máme zcela jiné informace

17:55 Až zjistíte, kde byl Sobotka, dejte mi vědět! Že byl na víkendovém jednání ČSSD klid, jak se tvrdilo? Máme zcela jiné informace

Údajně není pravda, že by sociální demokraté na svém jednání ústředního výkonného výboru v Hradci Kr…