Sbírka idiotů s vysokoškolskými diplomy... Zeman se na závěr dne na Plzeňsku totálně odvázal

06.03.2015 9:27

REPORTÁŽ Jako štvanci si mohli připadat novináři, kteř sledovali kroky prezidenta Miloše Zemana při jeho druhém dnu v Plzeňském kraji. Téměř vysilující tempo nebylo ale na hlavě státu vůbec znát, naopak, jako by byl nabíjen energií zcela zaplněných sálů. To samé bylo i v historickém městě Stříbro, kde se mluvilo o investicích, zdravotnictví, a také o sportovních aktivitách prvního muže České republiky.

Sbírka idiotů s vysokoškolskými diplomy... Zeman se na závěr dne na Plzeňsku totálně odvázal
Foto: Václav Fiala
Popisek: Starosta Domažlic Mach a hejtman Plzeňského kraje Šlajs.

Anketa

Podporujete častější přítomnost vojsk USA či jiných států NATO na našem území v rámci cvičení, případně umístění stálé vojenské základny?

hlasovalo: 15339 lidí

„Mluvím jako člověk, kterému za 72 000 tehdejší měny dostala do rukou šestina tvrze ze šestnáctého století a věnoval jsem deset let, abych nejenom tu šestinu, ale celou tuto malou tvrz opravil, protože to byla ruina. Mluvím jako člověk, jehož dobrý přítel zdědil polorozpadlý lovecký zámeček také na Vysočině a během deseti let tvrdé práce z něho udělal kouzelný penzion a mluvím jako člověk, který říká – když už jsme nedokázali naši krajinu zkrášlit ničím jiným, než kravíny, sily a paneláky, tak se alespoň snažme zachovat ty krásné stavby, které nám nechali naši předci,“ uvedl na začátek setkání Zeman.

Hospice a narkomani

„Já mám takové dvě spíše fixní ideje. První je záchrana kulturních památek a druhým jsou hospice.  Takže kterýkoliv hejtman, který mi přijde do spárů, se dočká  otázky – kolik hospiců pane hejtmane ve svém kraji máte?  Setkal  jsem se s takzvanou lékařskou opozicí proti hospicům, přesněji řečeno proti léčbě proti bolesti. Jak víte, v hospicích se vás lékař nesnaží uzdravit, protože ví, že je to nemožné, v hospici se vás lékař především zbavit bolesti. A aby to provedl, tak vám mimo jiné podává morfiny. A tato sbírka idiotů s vysokoškolským diplomem se proti tomu postavila se zdůvodněním, že tím se u klientů hospiců vytváří drogová závislost. Není třeba býti lékařem či psychologem, abychom pochopili, že z člověka, který má před sebou zhruba tři měsíce života se nemůže stát narkoman. A že bolesti, které při onkologických onemocněních jsou velice kruté a které se dají tlumit například právě těm morfiny, jsou dostatečným zdůvodněním pro jejich podávání. A tady vidíte, že lidská moudrost vůbec nezávisí na stupni vzdělání. Tady vidíte, že i vysokoškolsky vzdělaný člověk může pronést naprosto nesmyslný výrok. Umírající narkoman v hospici….“

Od rajčete a chlebíčku k červeným kartám

„Když po vás někdo hodí rajče nebo obložený chlebíček – ten obložený chlebíček je lepší, když se zachytí v letu, tak se dá i konzumovat. Rajče se většinou rozprskne, ale  měli tenkrát na Albertově deštník. Máte-li negativní zkušenost, ona vám svým způsobem pomůže, protože vás něčemu naučí. Když máte samé pozitivní zkušenosti, tak jste nafoukaní, usnete na vavřínech a začnete si myslet, že jste génius. Já jsem Václavu Šlajsovi říkal – nikdo není ve své vlasti prorokem. V Americe mne před několika dny ve stoje tleskalo 16 000 lidí a dnes budou určitě před krajským úřadem čtyři blbečci s červenými kartami.  A oni tam nebyli. A já bych chtěl poděkovat za to, že už tyhlety projevy opadly. Hlavně proto, že my vždycky tyto lidi zveme do sálu a nabízíme jim docela poctivě férovou hru, máte první slovo, řekněte svůj nesouhlasný názor, protože nesouhlasný názor je cennější neboť vás nutí argumentovat. A oni vždycky utečou.“ Nato zazněl potlesk.

Práce je (mnohdy) dřina

Pán z Vysočiny se pak hlavy státu zeptal,  co by vzkázal jeho radnici, co mají udělat, aby byla práce. „Udělejte totéž, co se podařilo v mnoha jiných  městech, kde mají natolik schopné starosty, že i když museli jezdit do Prahy, leštit kliky, doufám že nikoliv dávat úplatky, i když taková lahev slivovice vlastně není  úplatek. Schopní starostové, a já jich znám desítky a za ta léta, co jsem v politice, už stovky, pro své město dokáží získat prostředky například na vybudování  zasíťování průmyslové zóny. Ale pozor – pak přijde druhá fáze. Ten starosta musí umět jezdit, a to i do zahraničí, navazovat kontakty a získávat investory protože to a něj nikdo jiný neudělá. Je krásná průmyslová zóna na Moravě v Holešově a tam je jeden krcálek. A v Plzni jsou Borská pole a desítky jiných průmyslových zón, které jsou zastavěné do posledního místečka. Začněte makat, je to tak prosté….“

Vzpomínka na veslujícího penzistu

„Jaký máte vztah ke sportu?“ zeptal se další občan. „Můj nejoblíbenější sport jsou šachy. Zejména tehdy, jsou-li figurky těžké, tak se výborně  procvičuje svalstvo na prstech obou rukou. Pak pěší turistika, cykloturistika, běžecká turistika. Tak to už je dohromady pět sportů.“  „A co veslování,“ zaznělo z auditoria. „Veslováni ano a myslím si, že rychlost tři kilometry za hodinu je maximální rychlost, kterou jsem na člunu dokázal vyvinout. Dřív, v dobách penzistických, jsem veslování prováděl pravidelně  celé léto.“

Na tapetě ODS

Jeden z nejstarších místních občanů  v další diskusi upozornil, že Tachov je jediný okres v České republice,, který nemá nemocnici. Zasloužil si položenou otázku potlesk. „Nevím, zda ministerstvo zdravotnictví má na výstavbu nové nemocnice ve Stříbře prostředky. Slibuji, že se ministra zdravotnictví zeptám, a to je jediné, co mohu učinit,“ dodal prezident s odkazem na šéfa resortu Němečka. „Mám-li být poctivý. Kdybych byl nepoctivý, tak bych říkal jo – zítra vám to zařídím, do dvou let máte hotovou novou nemocnici. To by se to slibovalo, ale pak bych už nikdy nesměl do Stříbra přijet.“

„Pán určitě nemyslel stavět novou nemocnici ve Stříbře,“ zareagoval hejtman Šlajs. „Tento okres měl ale svoji nemocnici v Plané, která bohužel špatným hospodařením tehdejšího okresního úřadu zkrachovala, český stát poskytl Plzeňskému kraji pod vedením ODS peníze na její oddlužení, ale tehdejší vedení kraje se rozhodlo, že činnost této nemocnice již neobnoví a finanční prostředky použilo na jiná zdravotní zařízení.“

Asolvent Harvardu Kožený nám nepomůže

A jak se dívají na Českou republiku v zahraničí? I to byl dotaz, který zazněl ze zaplněného  z kinosálu ve Stříbře. „Vnímají ji – budete se divit – docela dobře. S relativně dobrou dopravní infrastrukturou – já vím, že to zní komicky, protože my si ztěžujeme na nedobudovanou dálniční síť, ale ono je to jinde ještě horší. To je první věc, Druhá a ještě důležitější je vnímána jako země s poměrně velmi dobře kvalifikovanou pracovní silou. Třetí věc, která sice není tak dobrá, ale je to realita, je vnímána jako země, s levnou, relativně levnou pracovní silou. I když pomaličku se tyto rozdíly stírají. A konečně je vnímána jako země s obrovskou průmyslovou tradicí, kdy už v dobách rakouskouherské monarchie české země představovaly sedmdesát procent průmyslu tamní monarchie. Myslím si, že dokážeme zahraniční investory přitáhnout a také se o to všichni snažíme.“ V této souvislosti hlava státu pochválila zónu Triangl na Žatecku, že  to „…trošku popojelo. Vím také, že v roce 1998 až 2002 objem zahraničních přímých investic vzrostl čtyřikrát a není důvodu, aby ten růst nepokračoval.“  Jako by se dříve říkalo: „„..my žádné investice nepotřebujeme, my máme svoje Kožené, on je Čech, dokonce ani nebyl komunista, patrně ani nebyl agent státní bezpečnosti, je to absolvent Harvardu, ten nám pomůže. A všichni víte, jak to dopadlo…“


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Václav Fiala

migrační pakt

Dobrý den, prý budete ve sněmovně jednat o migračním paktu. Znamená to, že jde ještě zvrátit jeho schválení nebo nějak zasáhnout do jeho znění? A můžete to udělat vy poslanci nebo to je záležitost jen Bruselu, kde podle toho, co jsem slyšela, ale pakt už prošel. Tak jak to s ním vlastně je? A ještě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Profesorka Hogenová: Lžou vám hned dvakrát. Tolik zbraní, to to nikdo nevidí?

21:20 Profesorka Hogenová: Lžou vám hned dvakrát. Tolik zbraní, to to nikdo nevidí?

Jakmile je něco samozřejmého, tak je to vždycky něco, u čeho se musíme zastavit. „Protože tím se nám…