„Musíme zachovat při životě ducha Schengenu,“ vyzval Juncker. Jeho prohlášení směřovalo především k členským státům EU, které podle něj musí dostát svým závazkům ochrany vnějších hranic evropského bloku. Opětovně také varoval před svalováním viny na běžence, kteří podle něj prchají před stejnými lidmi, kteří mají na svědomí teroristické útoky v Paříži se 130 mrtvými a více než 350 zraněnými.
Juncker připomněl, že Evropská komise i unijní státy připravují řadu opatření, která mají zajistit větší bezpečnost vůči hrozbě terorismu. Řekl také, že jednou z cest je i uvést do praxe jmenné seznamy cestujících v letecké dopravě (PNR), a to nejen na letech mimo Schengen, ale i v rámci vnitroevropských spojů.
„Existují jisté (sporné) otázky, které je třeba vyřešit, a jsou důvody, proč to udělat,“ řekl Juncker. V minulosti se o seznamech cestujících v letecké dopravě opakovaně hovořilo, jako problematické a kontroverzní byly zmiňovány v souvislosti s otázkou lidských svobod. Evropská komise i členské státy PNR v minulosti podporovaly, naopak Evropský parlament opatření roky blokoval.
Lucemburský ministr práce a pro přistěhovalectví Nicolas Schmit, jehož země nyní Evropské unii předsedá, prohlásil, že PNR je třeba co nejrychleji ustavit na evropské úrovni. Pokud toto opatření bude prosazeno, budou aerolinky předávat bezpečnostním úřadům jména cestujících, jejich kontaktní informace a také platební údaje.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: čtk