Schwarzenberg odmítl, že by byli Rakušané oběti nacismu

13.11.2013 12:18

Bývalý český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg ve Vídni odmítl tvrzení Rakušanů, že byli oběti nacismu. Tato teze je podle něj výsledkem přehnané politické korektnosti. Podle agentury APA to prohlásil během pódiové diskuze u příležitosti vydání pamětí jeho prastrýce, poválečného rakouského diplomata Johannese Schwarzenberga.

Schwarzenberg odmítl, že by byli Rakušané oběti nacismu
Foto: Daniela Černá
Popisek: Karel Schwarzenberg

Schwarzenberg připomněl, že Rakousko bylo obsazeno vojenskou silou, někteří jeho tehdejší obyvatelé ale byli nadšenými nacisty a v poměru k počtu obyvatel bylo v zemi velké množství válečných zločinců. "Měli bychom rozlišovat mezi Rakušany, kteří se provinili, a státem, který byl obětí. Popírání toho je výsledkem přehnané politické korektnosti," zdůraznil český politik, který během své poválečné emigrace žil i v Rakousku.

Za doktrínu o oběti se schovávali váleční zločinci z Rakouska

"Nyní by se zdálo absolutně politicky korektní tuto teorii o rakouské oběti popírat, ale tak jednoduché to není," dodal Schwarzenberg.

Podle historika Olivera Rathkolba je problémem, že se "za doktrínu o oběti schovali pachatelé, arizátoři a váleční zločinci". Na jejím vytvoření se podle něj podíleli i diplomaté jako Johannes Schwarzenberg, bojovník proti nacismu, který se po válce zaměřil na posilování rakouské identity. Z vlastní zkušenosti oběti hitlerovského režimu pak lidé jako on nárokovali status oběti pro celé Rakousko, poznamenal během diskuze v úterý večer Rathkolb.

Anšlus Rakouska potvrdilo tehdy i lidové hlasování

Jeho kolega Rudolf Agstner při této příležitosti vyzval vídeňské ministerstvo zahraničí, aby zveřejnilo všechny dokumenty z doby nacismu. Potom, co všechna akta týkající se rakouských diplomatů z tohoto období publikovalo Německo, nemá podle něj smysl cokoli schovávat.

Rakousko bylo obsazeno hitlerovským Německem před 75 lety, 12. března 1938, a stalo se až do konce druhé světové války součástí nacistické říše jako takzvaná Východní marka (Ostmark). Takzvaný anšluš si Hitler dal později potvrdit lidovým hlasováním, v němž jej podpořilo 99 procent účastníků.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vfe, čtk

Mgr. Jaroslav Bžoch byl položen dotaz

migrační pakt

Nepřijde vám divné, že se o migračním paktu hlasovalo těsně před volbami? A bude tedy ještě po volbách něco změnit nebo je to už hotová věc? Taky by mě zajímalo, nakolik se nás týká, protože Rakušan tvrdí, že tu máme uprchlíky z Ukrajiny, takže nebudeme muset přijímat další ani se nebudeme muset vyp...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Profesorka Hogenová: Lžou vám hned dvakrát. Tolik zbraní, to to nikdo nevidí?

21:20 Profesorka Hogenová: Lžou vám hned dvakrát. Tolik zbraní, to to nikdo nevidí?

Jakmile je něco samozřejmého, tak je to vždycky něco, u čeho se musíme zastavit. „Protože tím se nám…