Schyluje se ke změně Ústavy, která prezidentovi omezí pravomoci

02.03.2014 10:54

Politici začali chystat úpravu Ústavy, která změní pravomoci prezidenta republiky. Zprávu přinesla Česká televize, podle níž první změna souvisí s průtahy kolem jmenování Bohuslava Sobotky (ČSSD) premiérem, zatímco druhá se týká výběru členů rady České národní banky (ČNB).

Schyluje se ke změně Ústavy, která prezidentovi omezí pravomoci
Foto: ReproFoto: ČT
Popisek: Prezident Miloš Zeman v rozhovoru pro pořad ČT Interview

Politikům konkrétně vadí, že členy rady ČNB vybírá a jmenuje prezident. Zeman totiž před nedávnem jmenoval novým členem rady bývalého premiéra Jiřího Rusnoka, který nahradil Evu Zamrazilovou.

„Když může Senát vybírat ústavní soudce, tak by mohl vybírat i členy ČNB," uvedl pro ČT Stanislav Polčák, poslanec za TOP 09. „Do budoucna zde hrozí to, že nějaká finanční skupina podpoří konkrétního kandidáta právě proto, aby ovládla bankovní radu banky, která má vliv na celý finanční sektor," obává se předseda sněmovního ústavně-právního výboru Jeroným Tejc (ČSSD).

Strany z pravého i levého spektra se také výjimečně shodují, že v Ústavě chybí jasné lhůty pro jmenování premiéra i vlády. „Považuji za důležité stanovit lhůtu pro jmenování vlády po volbách tak, aby se jmenování vlády nemohlo odkládat," myslí si premiér Bohuslav Sobotka, který se svého mandátu dočkal až po 83 dnech od uplynutí podzimních voleb.

„Aby ministr byl, nebo nebyl jmenován jenom na základě rozmaru jediného člověka, tak to je věc, která by měla z našeho ústavního práva vymizet," dodal Polčák. Zatím se diskutuje o lhůtě 30 dnů. Poslanci hodlají do debaty o změnách zapojit i Senát, chtějí totiž, aby jeho zástupci byli už od počátku přítomni všem jednáním. Parlament se bude zřejmě zabývat i dalšími změnami v oblasti pravomocí, a to jmenování profesorů a také vyhlášení amnestie a udílení milostí. 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nem

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Mladí si myslí, že všechno zachránili Američané“. Plzeňský památník obětí války se smutným osudem

21:38 „Mladí si myslí, že všechno zachránili Američané“. Plzeňský památník obětí války se smutným osudem

Zrezivělý památník; víc, než se na pohled zdá. Jména škodováckých obětí druhé světové války po necel…