Sebrali mi pas i léky, vodili mě spoutaného. Očekávané vyjádření Miloslava Ransdorfa k zatčení ve Švýcarsku

06.12.2015 17:45

S těžko uvěřitelným prohlášením dnes přišel europoslanec za KSČM Miloslav Ransdorf, který byl v pátek společně s dalšími třemi Slováky zatčen ve Švýcarsku za pokus o převod vysoké částky v řádu stovek milionů eur. Následně byl propuštěn na svobodu a nyní je v Česku. Podle svých dnešních slov měl totiž v Curychu jen navázat komunikaci banky a klienta, od něhož měl plnou moc.

Sebrali mi pas i léky, vodili mě spoutaného. Očekávané vyjádření Miloslava Ransdorfa k zatčení ve Švýcarsku
Foto: Archiv MR
Popisek: Miloslav Ransdorf

„Mám čisté svědomí a ničeho, co by bylo v rozporu se zákonem, jsem se nedopustil,“ napsal Ransdorf v tiskovém prohlášení. Prý chtěl za klienta V. H., s nímž banka deset let nekomunikuje, vyřídit určité záležitosti. Zástupci banky však zavolali policii kvůli údajným falešným dokumentům. To poslanec rovněž odmítá, prý kopie dokladů dostal až těsně před návštěvou banky.

„Lidé kolem pana V. H., především jeho manažer, pan P. G., se domnívali, že mohu s bankou otevřít komunikaci, a proto mne vybavili plnou mocí, která mne k tomuto jednání opravňovala. Je prostě absurdní, aby ten, komu chodí výpisy z účtů, neměl s bankou, kde má konto, kontakt. Ale k žádnému setkání se zástupci banky nedošlo,“ uvedl Ransdorf, který měl do banky Zürcher Kantonalbank dorazit mimo jiné s bývalým starostou obce Ivanka pri Nitre Peterem Guzmickým. Ten jako jediný ze čtveřice je stále zadržován švýcarskou policií. Obvinění žádného ze čtyř mužů prozatím nepadlo. 

Jak uvedl mluvčí slovenského ministerstva vnitra Ivan Netík serveru iDnes.cz, muži žádali o výběr nebo převod z účtu na jméno na základě soudních dokumentů. V bance se sice účet na stejné jméno nacházel, ale neseděla data narození. Podle Netíka následně banka odmítla transakce učinit a muži se začali chovat agresivně.

Podle svých slov chodil Ransdorf ke všem výslechům spoutaný, s rukama za zády. Tlumočníka prý nepotřeboval, hovořil sám německy. Na policii přišel o pas, peníze, léky i boty, vše mu následně při propuštění vydala vězeňská služba.

Nyní Ransdorf požádal o zveřejnění kamerových záznamů z jeho jednání v bance. Podle něj se tak veřejnost dozví, jaká je pravda. 

Ransdorfova kauza samozřejmě zajímá i politiky. „KSČM s politováním konstatuje, že europoslanec Ransdorf přes veškerou snahu nekomunikuje s vedením strany a bude proto oficiálně vyzván, aby osobně orgánům strany předložil veškeré dostupné doklady týkající se této politováníhodné kauzy a odpověděl na případné dotazy ze strany vedení KSČM,“ uvedla Eva Komínková z mediálního úseku strany.

„Tak to jsem fakt zvědavý, o co opravdu šlo,“ okomentoval celou kauzu například také exposlanec Tomáš Úlehla (ODS) dnes na svém facebookovém profilu.

"Od kdy europoslanci otvírají ve švýcarských bankách komunikaci s neznámými osobami o miliardách? Vysvětlení pana Ransdorfa jen jitří ostudu, kterou České republice udělal," reagoval europoslanec Jaromír Štětina.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef

Mgr. Jaroslav Bžoch byl položen dotaz

migrační pakt

Nepřijde vám divné, že se o migračním paktu hlasovalo těsně před volbami? A bude tedy ještě po volbách něco změnit nebo je to už hotová věc? Taky by mě zajímalo, nakolik se nás týká, protože Rakušan tvrdí, že tu máme uprchlíky z Ukrajiny, takže nebudeme muset přijímat další ani se nebudeme muset vyp...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Profesorka Hogenová: Lžou vám hned dvakrát. Tolik zbraní, to to nikdo nevidí?

21:20 Profesorka Hogenová: Lžou vám hned dvakrát. Tolik zbraní, to to nikdo nevidí?

Jakmile je něco samozřejmého, tak je to vždycky něco, u čeho se musíme zastavit. „Protože tím se nám…