Šedesát tisíc pozemků, tolik prý dostaly církve. A to ještě není vše

22. 1. 2016 7:28

Páteční MF Dnes hlásí, že Státní pozemkový úřad takřka dokončil vyrovnání státu s církvemi, alespoň pokud jde o půdu a budovy. Církve dostaly přes 60 tisíc pozemků, žádaly však mnohem víc. Poslední kolo bitvy o církevní restituce se však odehraje před různými soudy.

Šedesát tisíc pozemků, tolik prý dostaly církve. A to ještě není vše
Foto: Archiv
Popisek: Čeští a moravští biskupové

„Církve dostaly 44 tisíc pozemků a 94 staveb od pozemkového úřadu a dalších asi 17 tisíc pozemků od státních lesů. Kromě toho se samostatně vracejí zámky a jiné památky. Církve byly uspokojeny jen asi z poloviny. U pozemkového úřadu žádaly rovnou 110 tisíc pozemků, tedy dvakrát víc, než dostaly,“ píše deník. V tuto chvíli je vyřízeno 95 procent žádostí církví. Zbývajících pět procent představují podle všeho nejspornější případy a jejich rozuzlení se pravděpodobně dočkáme až u soudů. Už je ostatně podáno více než 300 žalob.  

Spory se vedou o lesy a jiné pozemky, které stát převedl na jiné majitele, ačkoli podle církví měl tušit, že připadnou právě jim. Hradecké biskupství v této souvislosti podalo dvacítku žalob a domáhá se verdiktu, kdo tedy vlastně sporné pozemky vlastní.

Nejsledovanější soudní spor se povede zřejmě o Březiněves. Maltézský řád si totiž nárokuje téměř celou obec pro sebe. Problém je v tom, kdy vlastně došlo k zabavení majetku řádu. Z hlediska zákona je klíčové datum 25. února 1948. Rozhodnutí o zabavení majetku bylo vydáno 24. února, ale právní moci rozhodnutí nabylo až po komunistickém převratu. Soud tedy bude muset rozhodnout, zda už jde o majetek „ukradený komunisty“, nebo ještě zabavený demokratickým režimem.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Známý kritik amerických expanzí, poradce Ronalda Reagana: Trump ztratil zdravý rozum, plánuje jaderné útoky na Rusko i Čínu

20:03 Známý kritik amerických expanzí, poradce Ronalda Reagana: Trump ztratil zdravý rozum, plánuje jaderné útoky na Rusko i Čínu

Analytik P. C. Roberts se zjevně nebojí silných prohlášení. Tvrdí, že Spojené státy chystají nukleár…