Šedesát tisíc pozemků, tolik prý dostaly církve. A to ještě není vše

22. 1. 2016 7:28

Páteční MF Dnes hlásí, že Státní pozemkový úřad takřka dokončil vyrovnání státu s církvemi, alespoň pokud jde o půdu a budovy. Církve dostaly přes 60 tisíc pozemků, žádaly však mnohem víc. Poslední kolo bitvy o církevní restituce se však odehraje před různými soudy.

Šedesát tisíc pozemků, tolik prý dostaly církve. A to ještě není vše
Foto: Archiv
Popisek: Čeští a moravští biskupové

„Církve dostaly 44 tisíc pozemků a 94 staveb od pozemkového úřadu a dalších asi 17 tisíc pozemků od státních lesů. Kromě toho se samostatně vracejí zámky a jiné památky. Církve byly uspokojeny jen asi z poloviny. U pozemkového úřadu žádaly rovnou 110 tisíc pozemků, tedy dvakrát víc, než dostaly,“ píše deník. V tuto chvíli je vyřízeno 95 procent žádostí církví. Zbývajících pět procent představují podle všeho nejspornější případy a jejich rozuzlení se pravděpodobně dočkáme až u soudů. Už je ostatně podáno více než 300 žalob.  

Spory se vedou o lesy a jiné pozemky, které stát převedl na jiné majitele, ačkoli podle církví měl tušit, že připadnou právě jim. Hradecké biskupství v této souvislosti podalo dvacítku žalob a domáhá se verdiktu, kdo tedy vlastně sporné pozemky vlastní.

Nejsledovanější soudní spor se povede zřejmě o Březiněves. Maltézský řád si totiž nárokuje téměř celou obec pro sebe. Problém je v tom, kdy vlastně došlo k zabavení majetku řádu. Z hlediska zákona je klíčové datum 25. února 1948. Rozhodnutí o zabavení majetku bylo vydáno 24. února, ale právní moci rozhodnutí nabylo až po komunistickém převratu. Soud tedy bude muset rozhodnout, zda už jde o majetek „ukradený komunisty“, nebo ještě zabavený demokratickým režimem.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Eurosvazáci táhnou do války. Přitom nemají lidi, techniku, vůbec nic. Analytik Koller plasticky vylíčil katastrofu, která nás čeká

21:09 Eurosvazáci táhnou do války. Přitom nemají lidi, techniku, vůbec nic. Analytik Koller plasticky vylíčil katastrofu, která nás čeká

Vojenský analytik Martin Koller tentokrát ve své analýze pro ParlamentníListy.cz rozebírá reálnost p…