Sedláček: Nadávají nám, že jsme havloidi a pravdoseři. Šiklová: Chybí osobnost jako Havel. Viewegh: Havel byl záruční list české politiky

12.09.2016 13:34

Pátého října 2016 by se exprezident Václav Havel dožil osmdesátých narozenin. I z toho důvodu byl založen spolek VH80, který si klade za cíl připomenout myšlenky, životní postoje a hodnoty, jež prezident zastával. Spolek nyní přinesl na facebookových stránkách videa s ekonomem Tomášem Sedláčkem, socioložkou Jiřinou Šiklovou a spisovatelem Michalem Vieweghem, kteří řekli, proč nám dnes exprezident tak chybí.

Sedláček: Nadávají nám, že jsme havloidi a pravdoseři. Šiklová: Chybí osobnost jako Havel. Viewegh: Havel byl záruční list české politiky
Foto: Hans Štembera
Popisek: Pochodem s molitanovým srdcem na Hrad uctili fanoušci Václava Havla čtvrté výročí jeho úmrtí

„Václav Havel nechybí jenom mně, ale chybí celé České republice. A asi není drzé říct to, že chybí celému světu a zejména Evropě,“ zmínil Sedláček. Ten také uvedl, že Havel byl idealistou. Ideály nyní jen těžko vítězí, tvrdí, prim hraje cynismus. „Z věcí láska, pravda a dobro se stal symbol nadávek. Máme tady tak havloidy, pravdoláskaře a pravdosery. Není to jen v České republice. Z dobra se stala věc posměváčků,“ řekl. „Nyní je Evropa těžce zkoušená veškerými možnými spory, kdy kontinent neví, co dál. A tady právě chybí hlas Václava Havla. Již v minulosti hovořil o zbytečnosti růstu jenom pro růst samotný, zamýšlel se nad hodnotami Evropy,“ podotýká Sedláček. Podle jeho slov by Václav Havel byl schopen na dnešní otázky odpovědět.

Spisovateli Michalu Vieweghovi chybí jako základní garant politické slušnosti. „Byl to záruční list české politiky. Co řekl, na to jsme se mohli spolehnout,“ uvedl krátce a jasně Viewegh.

„My v Knihovně Václava Havla si často ani neuvědomujeme, že nám chybí, protože s ním trávíme každý den. Současně si také uvědomujeme, jak ve společnosti chybí jeho smysl pro odpovědnost, jeho smysl pro veřejnou aktivitu, za kterou člověk ručí svou osobností a v případě potřeby i svou svobodou a svým životem. Takové politiky u nás momentálně nemáme,“ řekl ředitel Knihovny Václava Havla Michael Žantovský.

Socioložka Jiřina Šiklová znala Václava Havla i jeho rodinu desítky let. „Mně chybí proto, že tady momentálně nemáme žádného státníka, představitele, osobnost, k níž by se lidé mohli vztahovat po stránce jeho charakteru i toho, co ten člověk dělá. Bohužel nemáme. Snad se takový člověk narodí,“ řekla.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef

Mgr. Jaroslav Bžoch byl položen dotaz

migrační pakt

Nepřijde vám divné, že se o migračním paktu hlasovalo těsně před volbami? A bude tedy ještě po volbách něco změnit nebo je to už hotová věc? Taky by mě zajímalo, nakolik se nás týká, protože Rakušan tvrdí, že tu máme uprchlíky z Ukrajiny, takže nebudeme muset přijímat další ani se nebudeme muset vyp...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Profesorka Hogenová: Lžou vám hned dvakrát. Tolik zbraní, to to nikdo nevidí?

21:20 Profesorka Hogenová: Lžou vám hned dvakrát. Tolik zbraní, to to nikdo nevidí?

Jakmile je něco samozřejmého, tak je to vždycky něco, u čeho se musíme zastavit. „Protože tím se nám…